OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Lubiana

Ostatnia zmiana: 2016-09-11

Opis ogólny
Opis ogólny: Stacja w Lubianie posiadała 3 perony, trzeci przeznaczony był dla tzw. małej kolei lini Strzelce Krajeńskie - Lubiana. Stacja była oświetlona już na początku jej eksploatacji czyli od początku XX wieku. Budynek stacyjny do lat 90. miał czynną poczekalnię, kasę, zwrotnice. Przed rokiem 1945 stacja miała znaczenie węzłowe dzieląc trasę Choszczno - Myślibórz. Pociągi do Strzelec z Lubiany odjeżdżały 4 razy dziennie. To dzięki tej lini kolejowej przyspieszono rozwój sąsiadujących z linią miejscowości. Trasa ta jednak miała znaczenie bardziej strategiczne militarnie niż gozpodarczo. (info: Ryszard Kwieciński, 2006-12-09)
Dane tabelaryczne
Województwo: zachodniopomorskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  153,399 Grzmiąca – Kostrzyn (410/430)  
  36,900 Strzelce Krajeńskie Wschód – Lubiana (426)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Boguszyny (zachodniopomorskie) 2,93 km
Płotno (zachodniopomorskie) 3,36 km
Zamęcin (zachodniopomorskie) 5,03 km
Przekolno (zachodniopomorskie) 7,56 km
Ziemomyśl (zachodniopomorskie) 7,58 km
Pełczyce (zachodniopomorskie) 8,38 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Lubiana

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...