OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Pabianice

Ostatnia zmiana: 2019-07-30

Opis ogólny
Kiedyś był jeszcze jeden tor główny dodatkowy zamieniony teraz na żeberko. Przy wyjeździe ze stacji w kierunku Łodzi bazę miał pociąg pogotowia sieciowego.

Ruch na stacji jest duży przez całą dobę, w nocy zdominowany przez poc. towarowe z Łodzi Olechowa do Karsznic i z powrotem (info: KURS 90, 2005-12-14)

We wschodniej części stacji rozbudowana siatka bocznic oraz rozległy plac ładunkowy, wyposażony niegdyś w suwnice. W 2016 r. przeprowadzono wymianę nawierzchni torowej na placu rozładunkowym, gdzie odbywa się bardzo intensywny ruch towarowy.

Na terenie Młyna Pabianice zlokalizowana jest lokomotywownia jednostanowiskowa, podobnie jak nieopodal, na terenie dawnej sekcji sieciowców. W Młynie stacjonowała lokomotywa Ls60-271, obecnie odstawiona na drugą stronę, na teren skupu złomu.
Dane tabelaryczne
Województwo: łódzkie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: W listopadzie 2005r, wyremontowano ponad 100-letni budynek dworcowy zmieniając nieco przeznaczenie pomieszczeń: W dawnym pokoju naczelnika stacji ma siedzibę Straż Miejska, a w miejscu gdzie niegdyś znajdowała się Kasa Bagażowo-Ekspresowa, jest teraz Informacja Turystyczna. Nieopodal budynku, stoi zamknięta dawna bagażownia, która w okresie remontu dworca kolejowego zaadaptowana została pod pomieszczenie kasy i poczekalni.
We wschodniej części stacji znajdował się budynek magazynu, wraz z rampą, oraz obiekt administracyjny. Niestety - magazyn spłonął całkowicie i uległ zawaleniu w 2013 roku. W 2014 r. wyburzono pozostałości.
Na terenie stacji znajdują się trzy obserwacyjne strażnice wojskowe.
lokomotywownia: Jednostanowiskowa hala dla lokomotywy spalinowej na terenie byłej sekcji sieciowej zaadaptowana została pod składowisko okolicznego skupu złomu.
Jednostanowiskowa hala lokomotywy manewrowej na terenie bocznicy Młyna Pabianice zachowana i zaadaptowana pod cele gospodarcze.
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: Kasa czynna w dni powszednie w godzinach 5:45-16:00. Kasa prowadzi sprzedaż biletów Przewozów Regionalnych, InterCity, a także Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i MZK Pabianice, oraz MPK Łódź.
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 5
kody: EPA:5100570
HAFAS:5100188
IBNR:148
Bibliografia i odnośniki zewnętrzne
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  14,490 Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Pabianice Ł.W.E.K.D (woj. łódzkie) 0,40 km
Pabianice Magistrat (woj. łódzkie) 3,92 km
Chechło (woj. łódzkie) 4,63 km
Kapliczna (woj. łódzkie) 4,92 km
Łódź Lublinek (woj. łódzkie) 7,19 km
Dąbrowa Łódzka (woj. łódzkie) 7,93 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Pabianice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...