OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Zgorzelec Miasto

Ostatnia zmiana: 2016-09-04

Opis ogólny
Opis ogólny: W historii były dwa przystanki Zgorzelec Miasto. Poprzedni był drewnianym barakiem, była tam nawet chyba poczekalnia i kasa. Obok baraku wybudowana była nastawnia. Obecnie barak jest rozebrany pozostała tylko nastawnia. Ok 1975 roku oddano do użytku nowy, obecnie używany dworzec Zgorzelec Miasto Jest on oddalony od starego dworca o ok 1 km a może więcej. Info: Pinio5

Budynek jest chyba najbrzydszym w Polsce :(

Perony znajdują się w dość głębokim wykopie, którego jedno ze zboczy adaptowano od budynek. Wejście na perony jest dość nietypowe, bo jest możliwe po kładce na wysokości 1 piętra ;)

Opis budynków: Listopad 2008. Budynek dworca został sprzedany w przetargu publicznym i nie jest już własnością PKP. (info: Serg, 16-05-2011)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: nie ma i nie było
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: czynna
przejście nadziemne: czynne
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100196
HAFAS:5100232
IBNR:266
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  24,555 Węgliniec – Zgorzelec (278)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Zgorzelec Miasto PODG (dolnośląskie) 0,76 km
Zgorzelec Krysin (dolnośląskie) 1,48 km
Jędrzychowice (dolnośląskie) 2,22 km
Zgorzelec (dolnośląskie) 2,42 km
Granica Państwa (Zgorzelec) (dolnośląskie) 3,46 km
Jerzmanki (dolnośląskie) 4,74 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Zgorzelec Miasto

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...