OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Rury

Ostatnia zmiana: 2020-03-06

Opis ogólny
Opis ogólny: Posterunek odgałęźny (odstępowy) Rury nie ma związku z istniejącą tam wcześniej stacją towarową, wykorzystuje jedynie budynek nastawni. (info: Maciej Malec, 28-07-2009)

Rzeczywiście posterunek odgałęźny Rury urządzono w nastawni dysponującej rozebranej wcześniej stacji towarowej o tej samej nazwie. W miejscu po zlikwidowanych dodatkowych torach rozsunięto międzytorze przygotowując plac do budowy peronu przystanku Lublin Zachodni. Niestety przystanek ten prawdopodobnie nigdy nie powstanie. Pomimo bliskości miasta znaczącym problemem w badaniu historii tej stacji jest absolutny brak zdjęć sprzed 1989 roku. (info: Adam Zwolski, 21-02-2010)

Opis infrastruktury: Torów dodatkowych nie ma, w przecince umożliwiającej wjazd i zjazd z toru niewłaściwego, zastosowane są zwrotnice elektryczne. W kierunku Lublina stosowane są tylko semafory odstępowe, w kierunku przeciwnym są semafory wjazdowe i wyjazdowe. Posterunek przystosowany jest do prowadzenia ruchu dwukierunkowego na obydwu torach. Pomiędzy nastawnią a semaforami wyjazdowymi w kierunku Motycza [Dęblina] międzytorze jest znacznie poszerzone, przygotowane pod budowę peronu planowanego przystanku osobowego. (info: Maciej Malec, 28-07-2009)

Dawniej oprócz torów głównych zasadniczych było jeszcze trzy dodatkowe. Tory nr 3 i 5 były dwukierunkowe. Tor dodatkowy od strony wąwozu (nr 4) był jednokierunkowy, realizowano po nim przebiegi w kierunku Motycza. Okręg nastawczy od strony Motycza obsługiwany był z parterowej, nieistniejącej dziś nastawni wykonawczej Ry1. Stacja wyposażona była w mechaniczne urządzenia scentralizowane z sygnalizacją świetlną. Obecnie przecinkę po stronie Lublina wyposażono w elektryczne rozjazdy, które obsługiwane są z posterunku Ry i tenże posterunek jest jedyną pozostałością po stacji. (info: Adam Zwolski, 21-02-2010)

Opis budynków: Jedynym budynkiem jest nastawnia Ry, która jest pozostałością po stacji towarowej. Obecnie wykorzystywana jest jako posterunek odgałęźny. (info: Maciej Malec, 28-07-2009)

Posterunek Ry, czyli dawna nastawnia dysponująca to budynek murowany, otynkowany, pokryty dachem drewnianym i papą. Zanim na Rurach powstała stacja towarowa prawdopodobnie był wykorzystywany jako koszarka pracownika pilnującego odcinka (okres międzywojenny). Nastawnia wykonawcza również była budynkiem parterowym, niestety nie wiemy jak wyglądała, do dziś pozostała jedynie piwnica. Najprawdopodobniej był to typowy budynek kolejowy taki jak nastawnie wykonawcze innych małych stacji (Motycz, Klementowice). Dodatkowo w okolicy stacji znajdowała się lampownia i służbówka dla pracowników kolejowych. Niestety obecnie trudno zidentyfikować pozostałe fundamenty. (info: Adam Zwolski, 21-02-2010)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubelskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Warszawa Wschodnia – Dorohusk (– Ягодин) (7/468)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Lublin Zachodni (woj. lubelskie) 0,80 km
Wrotków (woj. lubelskie) 1,83 km
Lublin Lb1 (woj. lubelskie) 2,64 km
Lublin Zalew (woj. lubelskie) 3,02 km
Stasin Polny (woj. lubelskie) 4,42 km
Lublin Zemborzyce (woj. lubelskie) 5,18 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Rury

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...