OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Białystok Starosielce

Ostatnia zmiana: 2019-08-07

Opis ogólny
Opis ogólny: Dnia 2.12.2004 stary budynek stacyjny został zburzony. (info: HUMVEEX, 2004-12-04)

Stary budynek dworcowy jest nieczynny - ma zamurowane okna i wejścia, częściowo zapadnięty dach; ściany są zdewastowane i pomazane, częściowo odpada tynk. Nad wejściem od strony Ełku zachował się daszek z ozdobnymi wspornikami. Aktualnie kasa biletowa oraz poczekalnia zlokalizowane są w drewnianym baraku (swoją droga dużym i postawionym na fundamentach), zlokalizowanym z drugiej strony kładki - czyli na peronie w kierunku Białegostoku. Lokomotywownia na pewno kiedyś istniała – dokładne miejsce oraz jego stan aktualny nie jest mi znany. Starosielce przed przyłączeniem do Białegostoku były wsią która żyła właśnie z kolei i to właśnie dzięki niej się rozbudowywała. Zdjęcie kolejarzy w lokomotywowni w Starosielcach znajduje się w monografii Krzysztofa Obłockiego „Starosielce miasto kolejarzy 1872-1996 r.” (Białystok, WOAK, 1997). Ponadto w podanym opracowaniu znajduje się wiele cennych informacji oraz fotografii związanych z tematyka kolejnictwa. (info: Michał Gil, 2004-11-03)

Teoretycznie ta stacja ma dwa przejscia nadziemne tyle ze jedno nie jest wykorzystywane obedcny stan to zamkniete i zdewastowane ale przejsc sie da:) po za tym obok znajdowały sie byłe zakałdy KZKS ktore w ostanim czasie przestały istniec obecnie jest tam IPN (!) wiec lokomotywownia mozliwe ze była... (info: HUMVEEX)

DAWNY BUDYNEK STACYJNY ZBURZONY ALE JEGO ROLĘ JUZ JAKIS CZAS TEMU PRZEJĄŁ POSTAWIONY W TYM CELU BARAK W KTORYM JEST POCZEKALNA, 2 KASY BILETOWE oraz WC. (info: Kuba Tuleja, 2005-12-17)

Opis infrastruktury: Stacja posiada tarcze manewrowe świetlne.W ostatnim tygodniu wymieniono oświetlenie na całym jej terenie; obecnie zamiast lamp rtęciowych znajdują się tam nowoczesne lampy sodowe. Lokomotywownia jest, na jej terenie znajdują się drezyny Wm-15 oraz stary tabor wycofany z eksploatacji (wagony, maszyny torowe) stacjonuje tez tam pług śnieżny. LOKOMOTYWOWNIA UŻYWANA. (info: Kuba Tuleja, 2005-12-17)

Opis budynków: Z budynku zlikwidowano ostatnio kasę towarowa obsługiwana przez PKP Cargo. w północnej głowicy stacji znajduje się budynek najprawdopodobniej dawniej obsługujący lokomotywownie(?) obecnie zamknięty i zdewastowany. na stacji były WC - obecnie nie używane. (info: Kuba Tuleja, 2005-12-17)

Na przełomie października i listopada 2012 roku został rozebrany drewniany budynek stacyjny. (info: Paweł Szrajber, 31-01-2013)
Dane tabelaryczne
Województwo: podlaskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: czynne
wieża wodna: nieużywana zdewastowana
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: EPA:5100283
HAFAS:5100579
IBNR:1047
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  4,555 Białystok – Głomno (– Багратионовск) (38)  
  1,914 Białystok – Białystok Starosielce (515)  
  1,916 Turczyn – Białystok Starosielce (516)  
  Białystok – dawny przebieg lnii brzesko-grajewskiej  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Turczyn (woj. podlaskie) 1,41 km
Białystok Wiadukt (woj. podlaskie) 1,42 km
Słobodka (woj. podlaskie) 1,63 km
Klepacze (woj. podlaskie) 1,80 km
Białystok Południowy (woj. podlaskie) 2,75 km
Białystok Nowe Miasto (woj. podlaskie) 3,40 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Białystok Starosielce

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...