OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Białowieża Pałac

Ostatnia zmiana: 2016-02-01

<== | Galeria
Data: 2017-07-08
Autor: Dawid Jastrzębski
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2017-08-31

Galeria użytkownika

Widok w stronę Hajnówki, wątpię, że kiedyś jakiś pociąg tu dojedzie. Wokół stacji jest jeden wielki ogród.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: perony/rampy/place/zadaszenia.

Zaproponuj tagi

Podobiekty: .

Dodaj podobiekty
Odsłon : 485
: 22

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 Matiii743 (2017-12-26 20:00:54)
  Straszne!! co oni zrobili z tą stacją, gdybym nie wiedział co to było to nawet bym nie przypuszczał że to była stacja Odpowiedz»
 • #2 Kolejarz z K. (2018-01-03 17:42:37)
  Super to wygląda!! Odpowiedz»
 • #3 Maniek z Prokowa (2018-03-12 14:04:53)
  No panowie z góry, mamy słowo przeciwko słowie :P Odpowiedz»
 • #4 Kajto$ (2018-03-12 21:06:42)
  stfuuuuuu!!! Z takiego niesamowitego miejsca zrobic płatny placyk zabaw?! SKANDAL! Odpowiedz»
 • #5 (odp. na #4) Marek Potocki (2018-03-12 21:23:35)
  Mówisz że tak lepiej?
  https://www.bazakole…
  Odpowiedz»
 • #6 (odp. na #5) wasiukibic (2018-03-12 21:47:21)
  To jest taki trochę wybór między dżumą a cholerą, mniejszym i większym złem. Odpowiedz»
 • #7 (odp. na #5) Kajto$ (2018-03-12 21:59:03)
  Porównanie takie troche do d..y bo do Białowieży Pałac linia jest całkowicie przjezdna, prócz tego przejazdu, a w tych Mysłakowicachto chyba dawno nic nie przejeżdżało. Odpowiedz»
 • #8 (odp. na #5) Kajto$ (2018-03-12 22:01:08)
  I szczerze tak - wole jak jest na tej focie niż jakiś płatny placyk zabaw dla smarkaczy :) Odpowiedz»
 • #9 Kaszub (2018-03-12 22:48:13)
  Ja powiem tak - inicjatywa na wielki plus, ale dlaczego akurat w tym miejscu? Taki placyk można było zrobić gdziekolwiek. Tak tak rozumiem - bo to miejsce zdegradowane, bo przywrócono je społeczeństwu i takie tam. Oczywiście w porównaniu do tego jak to miejsce wygląda, a jak wyglądało to niebo a ziemia. To, że spróbowano zrekonstruować historyczne zadaszenie również byłoby na wielki plus gdyby nie - no właśnie: "spróbowano", jest to niestety tylko takie połowiczne odtworzenie pierwotnego wyglądu. Szkoda, że jeśli już wystąpiono z taką inicjatywą nie pomyślano/nie postarano się by może jednak przywrócić w pełni historyczną formę. Dwie rzeczy w tej historii bolą jednak najbardziej - pierwsza, że kiedyś opuszczono to miejsce i pozwolono by przez te wszystkie lata zostało kompletnie zniszczone. Druga i chyba najgorsza, że po tych wszystkich latach degradacji ktoś tak łatwo zdecydował wyzbyć się tego miejsca (nie wiem na jakich zasadach zostało to uczynione) i sprawić, że ktoś inny postawił tam płatny plac zabaw z ogrodem... Właśnie teraz, kiedy w ciągu powiedzmy kilku lat istnieje realna szansa przywrócenia tam ruchu, powrotu kolei na miejsce które kiedyś sama opuściła. Jedno co jest teraz pewne to że pociąg na "swoją" stację już nie zawita i właśnie tego jako miłośnikowi kolei i historii najbardziej mi szkoda. Smutne, że tak łatwo rezygnuje się z naszego dziedzictwa by w imię upiększania (które jest przecież jak najbardziej pozytywne) ktoś mógł zarobić parę groszy, przynajmniej ja tak to widzę. Cóż, jeden lubi ogrody a drugi tory i pociągi. :) Tym bardziej szkoda że nie udało się tego pogodzić. Odpowiedz»
 • #10 Dawid Jastrzębski (2018-03-13 01:04:55)
  Miejsce zmieniło przeznaczenie a tory są tu jako ozdoba, miło się patrzyło na te piękne rośliny, figurki oraz pomniki itp. Lubię takie klimaty, warto tam wejść :) Pozdrawiam. Odpowiedz»
 • #11 (odp. na #6) Marek Potocki (2018-03-13 08:29:39)
  wasiukibic: Zgadza się. Tylko w momencie, kiedy zarządca "kładzie lachę" na swoje obiekty, to moim zdaniem lepiej żeby dział się tam cokolwiek, a najlepiej bez głębokiej dewastacji infrastruktury.
  Kajto$: I co z tego że przejezdna, skoro nieużywana i najwyraźniej spisana przez zarządcę na straty? Mogę ci z resztą pokazać całkiem sporą liczbę stacji przy przejezdnych, a nawet używanych liniach, gdzie zaniedbania PKP doprowadziły do praktycznego zniszczenia infrastruktury. Tu przynajmniej komuś to służy.
  Kaszub: Zgadzam się z tobą – szkoda że przez lata infrastruktura kolejowa została zapuszczona i zmarnowana. Dobrze, że teren jakoś zagospodarowano, szkoda że nie połączono obu funkcji.
  Odpowiedz»
 • #12 W , Ostrowski (2018-03-13 11:08:56)
  Osobiście uważam , że tory kolejowe nie są żadną ozdobą dla ogrodu kwiatowego czy placu zabaw , jest to stacja kolejowa i zdecydowanie lepszym dla tego miejsca było by zachowanie jego tradycyjnego kolejowego charakteru , nie widzę też przeszkód żeby upiękrzyć to miejsce ładnymi kwiatami oczywiście bez tych koszmarnych figurek itp . Dla miłośnika kolei to miejsze jest tak samo zdewastowane jak wiele stacji pozbawionych opieki i jeśli tak ma wyglądać ratowanie kolejowej infrastruktury to ja patrzę na to bez specjalnego entuzjazmu a można na " Bazie " spotkać się z przykładami prawdziwego ratowania takich obiektów któremu trzeba tylko przyklasnąć , być może miłośnicy kwiatów i ogrodów są innego zdania ale dla mnie to co zrobiono z tą stacją to barbarzyństwo . Odpowiedz»
 • #13 (odp. na #12) Jacek Kowalski (2018-03-13 14:06:48)
  Oj tam, ja sobie ułożyłem tor pod domem :) http://www.st43.pl/4… Odpowiedz»
 • #14 Marek Potocki (2018-03-13 14:20:24)
  A żeby nie było, że ktoś sobie od PeKaPu atrakcję wziął i sprywatyzował – u schyłku czasów kolejowych tego miejsca peron wyglądał tak: https://www.bazakole… Odpowiedz»
 • #15 (odp. na #13) W , Ostrowski (2018-03-13 15:49:15)
  Ale u Ciebie szanowny kolego czuć ten kolejowy klimat ( gratulacje ) , natomiast w miejscu o którym jest ta dyskusja niespecjalnie ........... Odpowiedz»
 • #16 (odp. na #14) W , Ostrowski (2018-03-13 16:10:44)
  Sens mojego głosu w dyskusji był taki , że jeśli po żałosnej zabudowie w stylu " wczesnego Gierka " udało się ten obiekt za niemałe pieniądze odbudować przepięknie w duchu minionej epoki , kiedy jak się nie mylę na tą stację przyjeżdżał sam Car Mikołaj II to należało pójść o krok dalej i nadać tej stacji typowo kolejowy klimat a najlepiej przywrócić mu jego funkcje , jaka to była by piękna sceneria dla pociągów retro ;) nie wiem czyj to pomysł i czyja radosna twórczość ( projekt ) , jak widać .......były pieniądze , można było zrobić coś naprawdę ciekawego a wyszedł po prostu kicz . Odpowiedz»
 • #17 Siostra po kolędzie (2018-03-13 16:12:54)
  Dobrze logicznie ze stacja ta tak wyglada bo stacja nie jest po drodze i w Białowieży tow wiązałoby sie to ze zmiana czoła co byłoby bez sensu na 1 stacje. Kolej tam nie wróci do tej stacji, może conajwyzej kiedyś to Białowieży towarowej Odpowiedz»
 • #18 Michał Kłosowski (2018-03-13 16:21:31)
  Tutaj żaden pociąg i tak już nie przyjedzie, stąd należy się cieszyć, że ktoś w ogóle zagospodarował teren (polecam kliknąć powyższy link Marka), niż siać zamęt. Pociągiem można dojechać do drugiej Białowieskiej stacji i biorąc na wgląd układ linii ciągnącej się przez same lasy kupę kilometrów w odniesieniu na Polskie realia to cud, że to wciąż istnieje. I że da się tam dojechać. I że istnieje mega kolejowy akcent na Towarowej. :) Odpowiedz»
 • #19 (odp. na #16) Marek Potocki (2018-03-13 20:45:01)
  Nie tyle odbudować, co nawiązać do przeszłości. Zawsze mogli rozwalić wszystko do gołej ziemi (co i tak chyba zrobili), po czym walnąć zwykły plac zabaw, czy inny przeszklony pawilonik. Wydaje mi się, że nie powinniśmy mieć pretensji do prywatnego inwestora o to, że nie zachował funkcji stricte kolejowej obiektu, którego sama PKP już nie chciała. Nawiązali do tradycji miejsca, zmieniając jednocześnie sposób wykorzystania na bardziej odpowiadający dzisiejszym potrzebom potencjalnych klientów. Jak dla mnie ten pseudoperon, czy teatr w Pobiednej (vel Wolimierz) ma bardziej kolejowy klimat niż nowy budynek dworca w Poznaniu. Odpowiedz»
 • #20 (odp. na #19) Kajto$ (2018-03-14 23:29:32)
  Nowy budynek dworca w Poznaniu spełnia przynajmniej swoje przeznaczenie, a to cos to lipa totalna... Już wolałem jak jest tak: https://www.bazakole… niż teraz, przynajmniej można było powspominać coś, pomyslec, że coś tędy jezdzilo, papierosa zapalić. Teraz to bym sie nie domyslil, że to miejsce ma cos wspólnego z koleją gdyby nie tablica z nazwą stacji. Odpowiedz»
 • #21 (odp. na #20) Maciej (2018-03-15 09:22:18)
  Wspominając o poznańskim nowym dworcu, tzn. galerii handlowej, otwierasz puszkę Pandory ;) Odpowiedz»
 • #22 SZ-REK (2018-03-15 19:36:23)
  Nowy dworzec w Poznaniu to jest jakis absurd,parodia dworca. Odpowiedz»

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku |Napisz email do redakcji |

Stacja kolejowa Białowieża Pałac

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...