OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Solinka

Ostatnia zmiana: 2018-08-09

Opis ogólny
Stacja Solinka to obecnie jedynie słup, na którym jest tabliczka z nazwą. Całość znajduje się w lesie i nie ma do tego miejsca drogi dojazdowej utwardzonej. W najbliższej okolicy znajduje się jedynie Studencka Baza Namiotowa. Przed wojną oraz do 1947 roku (akcja Wisła) w pobliżu znajdowała się wieś Solinka (77 gospodarstw). Stacja, jak i cała linia kolejowa, była wtedy wykorzystywana do transportu drewna. Obecnie stacja Solinka pozostaje jedynie we wspomnieniach. Bieszczadzka Kolejka Leśna przejeżdża tylko przez nią i nie zatrzymuje się. (info: Wojciech Gross, 2005-07-27)

Słup z tabliczką wbity bezpośrednio w glebę. Nieco dalej ślad utwardzonego placu, który był kiedyś składem drewna. Do końca lat osiemdziesiątych XX w wokół tego placu biegł tor bocznicy - dziś trudno znaleźć jego ślad.

Budynków nie ma i nigdy nie było.
Dane tabelaryczne
Województwo: podkarpackie
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: nie ma i nie było
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 0
Krawędzie peronowe: 0
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Rzepedź Wąskotorowa – Moczarne  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Balnica (podkarpackie) 2,39 km
Żubracze (podkarpackie) 5,22 km
Majdan (podkarpackie) 7,40 km
Maniów (podkarpackie) 7,67 km
Roztoki Górne (podkarpackie) 9,90 km
Wola Michowa (podkarpackie) 9,95 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Solinka

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...