OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Świebodzice

Ostatnia zmiana: 2019-08-19

Opis ogólny
2018-01: Wyburzono betonową zaporę zbudowaną w okresie II wojny światowej.

Początkowo pociągi do Wrocławia, a potem również Wałbrzycha odjeżdżały ze starego, ślepego, dworca. W ogródkach działkowych, znajdujących się obok dzisiejszych torów, zachowały się ślady po linii która wychodziła ze starego dworca i wchodziła w dolinę Lubiechowskiej Wody. Czyli, że początkowo pociągi zmieniały kierunek jazdy na stacji w Świebodzicach. Istniał nawet trójkąt torów pozwalający jechać do Wałbrzycha z pominięciem dworca Świebodzice.

Nie widziałem stacji, gdzie pociąg zatrzymuje się na tak dużym przechyle. (info: Marcin Czech, 21-04-2008)

Dopiero w okresie przebudowy linii na dwutorową przebudowano całą linię w obrębie Świebodzic, aby umożliwić bezmanewrową jazdę do Wałbrzycha. To wówczas postawiono nowy dworzec. Dworzec ten znajduje się nieco dalej od centrum i służy podróżnym do dziś. Stary dworzec początkowo zamieniono na Dworzec Towarowy, a obecnie znajdują się w nim mieszkania.

Pomimo, iż stacja znajduje się na łuku o małym promieniu zlikwidowano stanowisko dyżurnego ruchu peronowego. Dworzec, jak już wcześniej wspomniano znajduje się na uboczu miasta. W pobliżu znajdują się zakłady przemysłowe i ogrody działkowe. (info: wasiukibic, 23-09-2008).
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: 2019-04: Sytuacja po remoncnie: dwa tory przy peronach i jeden doatkowy.
2018-01: W chwili obecnej Świebodzice są przystankiem. Wszystkie tory boczne wycięto, w ich miejscu leżą elementy do budowy nowych peronów.

Od stacji odchodziły: bocznica do zakładów betoniarskich - istnieje do dziś ale jest raczej nieużywana i zardzewiała; do fabryki mebli - zlikwidowana na początku lat 90-tych; do starego dworca - istnieje do dziś, jednak nie jest używana i zarasta zielskiem, zdjęto z niej także sieć trakcyjną (była na początkowym odcinku). (info: wasiukibic, 23-09-2008)

Rozebrane torowisko na terenie starego dworca. (info: guma, 25-08-2013)
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
Pierwszy budynek stacyjny przerobiony na mieszkania. Obecny budynek dworca mimo, że okazały i o ładnej bryle i detalu chluby miastu nie przynosi. Część pomieszczeń na parterze jest opuszczona, okna pozasłaniano paskudną dyktą. Ściany dworcowe są wymazane i brudne. (info: wasiukibic, 23-09-2008)
Budynek w remoncie, całkowicie niedostępny dla podróżnych. (czerwic 2013)
Budynek dworca wyremontowany, czynne kasy, w budynku znajduje się siedziba Straż Miejskiej. (info: Kuba M. 18-06-2016)
lokomotywownia: Zachowała się ciekawa pięciostanowiskowa parowozownia, a tuż obok niej wieża ciśnień. Parowozownia została przebudowana już co prawda na budynek mieszkalny, jednak ślady po jej pierwotnym przeznaczeniu dalej istnieją. Zachował się fragment toru wiodący do środkowego stanowiska oraz ślady po niektórych drzwiach (nawet z zawiasami). (info: wasiukibic, 23-09-2008)
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: 2018-12: Nad okienkiem kasowym widnieje napis "Kasa ośrodka pomocy społecznej". Można więc uznać, że poniekąd jest czynna :)
wieża wodna: nieużywana zdewastowana
Wieża wodna stoi ok 420 m na pn. od budynku dworca (w kierunku Jaworzyny Śląskiej) przy ul. Granicznej 22. Podobne wieże stoją w Lubsku i Lwówku Śląskim. (info: Bolesław Wojtyniak, październik 2011 r.)
perony: 2019: dawniej 2 perony dwukrawędziowe, obecnie 2 jednokrawędziowe.
kody: EPA:5100666
HAFAS:5103275
IBNR:6462
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  57,541 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec (– Görlitz) (274/493)  
  Świebodzice – Mokrzeszów  
  Dworzec czołowy w Świebodzicach  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Świebodzice (dawny dworzec) (woj. dolnośląskie) 1,06 km
Mokrzeszów (woj. dolnośląskie) 4,54 km
Świebodzice Ciernie (woj. dolnośląskie) 4,72 km
Wałbrzych Szczawienko (woj. dolnośląskie) 5,82 km
Stanowice (woj. dolnośląskie) 8,77 km
Wałbrzych Miasto (woj. dolnośląskie) 9,52 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Świebodzice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...