OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Kamienna Góra – Okrzeszyn (330)

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2019-07-23 (przebieg)

Informacje o całej linii:
Nazwa: Kamienna Góra – Okrzeszyn (330)
Linia była prywatna. Nastawiona była na rozwój turystyki do Krzeszowa i przemysłu w Chełmsku Śląskim. Planowano jej przedłużenie do Czech. Prawdopodobnie w 1940 roku zelektryfikowano odcinek Kamienna Góra — Krzeszów. Ruch pasażerski na odcinku Chełmsko — Okrzeszyn zamknięto w 1954 roku, na pozostałym odcinku w 1959 roku. Przyczyniło się to do pogłębienia ówczesnych trudności gospodarczych Chełmska Śląskiego. Spotkałem już kilka dat mówiących kiedy to rozebrano tory na południe od Krzeszowa. Były to lata 1971, 1977 lub 1973 na południe od Chełmska i 1988 na południe od Krzeszowa. Ponoć do roku 1990 była używana jako bocznica towarowa do kopalni piasku w Krzeszówku. Ja widziałem na tej trasie drezynę co najmniej rok później.

Jako ciekawostkę należy dodać, że dwie ostatnie stacje tej linii nie znajdują się już w Dolinie Zadrnej. Za Chełmskiem pociąg osiągał granicę zlewni i wjeżdżał w dolinę potoku Szkło, którego wody trafiają do Morza Północnego.

(Grzegorz Sarnecki)

Informacje cząstkowe:

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Kamienna Góra – Okrzeszyn (330)

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...