OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Mogilno – Orchowo (239)

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2017-06-18 (opisy)

Informacje o całej linii:
Nazwa: Mogilno – Orchowo (239)
Linia z Orchowa według pierwotnych zamierzeń miała prowadzić przez Witkowo do Wrześni. Do budowy odcinka za Orchowem nigdy nie doszło. Wg poniższego opisu były też plany przedłużenia jaj do Konina.

Linia kolejowa do Orchowa jest częścią projektowanej przed pierwsza wojną światową linii z Mogilna do Konina. Zbudowano ja tylko do Orchowa lecz przygotowywano już dalszy ciąg. W Anastazewie zbudowano budynek stacji, który zachował się do dzisiaj. Kolejka wąskotorowa Gniezno - Anastazewo ma przebieg w kierunku wschód-zachód natomiast budynek stacji projektowanej a nie zbudowanej linii usytuowany jest na linii północ - południe, jest piętrowy i ma charakterystyczna formę pruskich stacji kolejowych.
Może ktoś wie więcej o tej niezbudowanej linii?
(opis: Adam Gatniejewski, Poznań)

W dniu 25.09.2015 r. linia 239 została przekazana od dotychczasowego zarządcy PLK do PKP S.A. – następnym etapem będzie likwidacja fizyczna. (info: Andrzej)

Informacje cząstkowe:

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Mogilno – Orchowo (239)

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...