OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Białystok – Głomno (– Багратионовск) (38)

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2019-02-12 (przebieg)

Informacje cząstkowe:

Stare Juchy - Woszczele (1866)
Pierwotnie odcinek między Starymi Juchami a Woszczelami miał mieć nieco inny przebieg. Niestety warunki naturalne nie pozwoliły na ukończenie budowy w zakładanym kształcie i trzeba było linię przesunąć nieco na wschód. [Artykuł na ten temat](http://www.starejuchy.pl/kolej/nasyp.html)
Prostki - Głomno (1945-01-01)
Linia na odcinku Głomno - Prostki była częścią Ostpreußische Südbahn (Wschodniopruskiej Kolei Południowej), która prowadziła od Piławy (niem. Pillau, ros. Baltijsk) przez Królewiec (niem. Königsberg, ros. Kaliningrad), Pruską Iławę (niem. Preußisch Eylau, ros. Bagrationovsk) i Głomno do granicy niemiecko-rosyjskiej (do 1917 r.), a później niemiecko-polskiej w Prostkach. (info: Fenix)
Białystok - Głomno (2005-04-06)
Torowisko w ogólnie średnim stanie, linia przebiega przez malownicze tereny rozlewiska Biebrzy, na której w okolicy Prostek znajduje sie most kolejowy, dawniej dwukierunkowy obecnie tylko z jednym torem. W okolicy Osowca bocznica do jednostki wojskowej. (info:HUMVEEX)
Białystok - Ełk (2006-12-31)
Od 10 grudnia 2006 zawieszono na linii Białystok-Ełk kursowanie pociągów lokalnych. Kursują tylko 4 pary pociągów dalekobieżnych. Zlikwidowano nawet te kursy, w których pasażerowie nie mieścili się w jednostce EN57. (info: Mirosław Bodzon)

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

  • #1 Kamil Baran (2019-08-11 17:54:26)
    Plany związane z przyszłą modernizacją oraz elektryfikacją linii kolejowej Białystok - Głomno (38) na odcinku Korsze - Ełk po 2020 roku . http://www.rynek-kol…

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Białystok – Głomno (– Багратионовск) (38)

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...