OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Białystok – Zubki Białostockie (– Бераставіца) (37)

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2018-05-16 (opisy)

<== | Galeria | ==>
Data: przed 1990
Autor: nieznany
Przesłał: CenTraX
Napisz e-mail
http://bit.ly/2qXBmpc
Odcinek Białystok – Białystok Fabryczny
Zamieszczono: 2017-05-31

Galeria użytkownika

Fotka pochodząca z książki do nauczania o przysposobieniu obronnym (PO). Może ktoś rozpozna miejsce?

Licencja: Materiały urzędowe i archiwalne (prawa wygasły) [?]

Tagi: wydarzenia i ludzie; tabor; szlak (trasa)/pojedyncze tory.

Zaproponuj tagi

Podobiekty: .

Dodaj podobiekty
Odsłon : 2840
: 12

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

[pokaż/ukryj starsze ⇅]

 • #3 Stanisław1972 (2017-08-26 21:54:02)
  Mój przedmówca ma rację. Wypadek opisany w Wikipedii - podany przez pierwszego z komentujących - zdarzył się na niezelektryfikowanej linii (prowadzącej od stacji Zubki Białostockie do Białegostoku), tuż przed zbliżeniem się torów szlakowych tej linii z torami linii zelektryfikowanej prowadzącej ze stacji Białystok w kierunku Sokółki (i dalej Kuźnicy Białostockiej). W Wikipedii jest zresztą zdjęcie z wypadku gdzie wyraźnie widać brak słupów trakcyjnych i sieci. Tak więc zdjęcie na pewno nie pasuje do wypadku kolejowego wskazanego w Wikipedii przez pierwszego z komentujących. Zresztą są dostępne zdjęcia z omawianego wypadku np. tu http://podlaskie.reg… gdzie wyraźnie widać, że linia była niezelektryfikowana. Myślę, że pierwszy z komentujących pomylił artykuły w Wikipedii bo zdjęcie pasuje do wypadku w Białymstoku ale w roku 2010 https://pl.wikipedia… gdzie faktycznie uległy zderzeniu dwa pociągi (tak jak jest w podpisie pod zdjęciem). W wyniku zderzenia doszło m.in. do pożaru cystern. Według mnie (ale mogę się mylić) na zdjęciu zaprezentowanym w książce do PO widać na dalszym planie jedną ze spalonych cystern. Widoczny również na zdjęciu EZT serii EN57 (po lewej) ma malowanie stanowczo nie pasujące do lat 1980-tych, kiedy jednostki te jeździły w charakterystycznym żółto-niebieskim malowaniu (szeroki żółty pas od poziomu dachu do dolnej linii okien). Według mnie na zdjęciu jednostka ma typowe, całościowe malowanie pomarańczowe, rozpowszechnione zwłaszcza w latach 2000-nych, w tym na pewno stosowane jeszcze w 2010 r. Odpowiedz»
 • #4 Stanisław1972 (2017-08-26 23:27:50)
  ...muszę jednak przyznać, że niezidentyfikowane zdjęcie z książki do PO raczej na pewno nie przedstawia wypadków w Białymstoku. Zaabsorbowany infrastrukturą kolejową, typami wagonów itd. nie zwróciłem uwagi na jeden, ale jakże ważny fakt (!). Przez ostatnie kilkadziesiąt minut oglądając w internecie zdjęcia z obu wypadków uświadomiłem sobie, że "okoliczności przyrody" nie pasują zarówno do 9 marca jak i 8 listopada (dni w których zdarzyły się opisane w podanych linkach do Wikipedii wypadki w Białymstoku). Na dostępnych w internecie zdjęciach wyraźnie widać, że drzewa pozbawione są liści (zarówno 9 marca 1989 jak i 8 listopada 2010). Tymczasem na zdjęciu z książki do PO przyroda jest w rozkwicie i korony drzew są pełne liści... tak więc wypadek przedstawiony na zdjęciu zdarzył się prawdopodobnie w okresie maj - wrzesień... Pojawiło się zatem więcej pytań niż odpowiedzi. Odpowiedz»
 • #5 (odp. na #4) Damian Stupień (2017-08-27 16:12:52)
  Książka pochodziła z lat 80/90tych także na 100% nie jest to z katastrofy w Białymstoku. Odpowiedz»
 • #6 Jacek Bielanski (2017-08-28 12:20:52)
  Bramka trakcyjna pochodzi z lat 60,70tych wiec nie wymyslajcie nowych bajek, Odpowiedz»
 • #7 (odp. na #6) mruk (2018-02-19 07:25:27)
  takie bramki to można było spotkać w wielu miejscach sieci trakcyjnej, w tym w okolicach Krakowa, Przemyśla czy jeszcze w paru innych, jeszcze w latach 1990-tych, więc faktycznie jesteś z innej bajki Odpowiedz»
 • #8 (odp. na #7) Jacek Kowalski (2018-02-19 12:37:54)
  I stoją takie do dziś. Odpowiedz»
 • #9 Jacek Bielański (2018-02-19 18:55:05)
  Nagle w ciągu krótkiego czasu nie zmienią tych konstrukcji , na to trzeba dużych pieniędzy. Odpowiedz»
 • #10 Roman Paul Poznań (2018-02-19 19:04:34)
  byłem ostatnio w Białymstoku i na pewno jest o ten wypadek, wtedy nie rozgłaszano o nim , aby nie siac paniki gdyby doszło do wybuchu/a groziło to tym/ ucierpieli by mieszkańcy tego ładnego miasta Odpowiedz»
 • #11 (odp. na #10) Maciuś (2018-03-11 16:29:44)
  Jak to może być TEN wypadek skoro na zdjęciu (o którym dyskutujemy) drzewa mają liście, a linia jest zelektryfikowana, obejrzyj autentyczne zdjęcia z TEGO wypadku w linku http://podlaskie.reg… który ktoś już podał wyżej, nie dość, że drzewa były bez liści (9 marzec - data wypadku, mamy akurat marzec, wyjrzyj przez okno i sprawdź czy widzisz pokryte liśćmi drzewa :P) a linia nie była zelektryfikowana. Zdjęcie na pewno nie jest dokumentem, na którym utrwalono wypadek w Białymstoku z 9 marca 1989 r. Odpowiedz»
 • #12 (odp. na #11) octanq (2018-03-11 22:26:23)
  Tak, tylko gdzie przy os. Sienkiewicza są zelektryfikowane tory?

  Odnoszę się do opisu pod zdjęciami z linku: http://podlaskie.reg…
  cyt.: "9 marca 1989 r. doszło do najniebezpieczniejszego wypadku w historii Białegostoku. W pobliżu centrum miasta, na skraju osiedla im. Sienkiewicza wykoleiły się cztery 50-tonowe cysterny z ciekłym chlorem. Jechały one z ZSRR do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Trzy cysterny przewróciły się. Specjaliści podkreślali, że gdyby doszło wtedy do wycieku trującej substancji i skażenia środowiska..." Reszta opisu na http://www.regiopedi…
  Odpowiedz»

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku |Napisz email do redakcji |

Linia kolejowa Białystok – Zubki Białostockie (– Бераставіца) (37)

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...