OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Pobłędzie – Bachanowo

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2019-08-02 (historia)

Informacje o całej linii:
Nazwa: Pobłędzie – Bachanowo
W 1940 roku w ramach przygotowań do wojny niemiecko-sowieckiej postulowano budowę szlaku kolejowego z Żytkiejm do Suwałk. Miał on przebiegać ze stacji kolejowej Pobłądzie na linii Żytkiejmy- Suwałki do Bachanowa i z Bachanowa wzdłuż doliny Czarnej Hańczy przez Potasznię do Suwałk. Rozbudowano stację w Pobłądziu i wykonano torowisko pierwszego odcinka z Pobłądzia do Błaskowizny, oddane do użytku 19 maja 1941 roku.

Linia licząca sobie 9 km długości wykorzystywana była głównie jako towarowa, do transportu kruszywa budowlanego, uzyskiwanego z obróbki przemysłowej głazów morenowych, których zasoby naziemne były oceniane przez Niemców na 15 lat eksploatacji, natomiast podpowierzchniowe na 200 lat. W Błaskowiźnie zbudowano zakład obróbki kruszywa, którego fundamenty pozostały tam do dnia dzisiejszego. Surowiec kamienny dostarczano do zakładu siecią kolei wąskotorowych, która kilkoma niezależnymi liniami odchodziła od zakładu w kierunku głazowisk w Łopuchowie i Bachanowie. Kruszywo wykorzystano m.in. do budowy kwatery Hitlera w Gierłoży, także innych umocnień w Prusach Wschodnich, przede wszystkim jednak jako podstawowy budulec nawierzchni dróg kołowych i kolejowych. Szybkość ofensywy hitlerowskiej przyczyniła się do zaniechania dalszej budowy linii, tym bardziej że do pokonania był jej najtrudniejszy odcinek w okolicy Podwysokiego Jeleniewskiego. (info: Krzysztof Łaskowski, 2006-05-20)

Informacje cząstkowe:

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Pobłędzie – Bachanowo

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...