OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Poznań Garbary – Biedrusko

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2016-12-29 (opisy)

Wyślij nowe pliki »

pokaż też kiepskie [Pokaż/ukryj poza zasięgiem] [Wersja rozszerzona]
Obraz
fot. Marek Potocki (1923)
Obraz
fot. Marek Potocki (1923)
Obraz
fot. Marek Potocki (1923)

Zdjęcia publikowane w tym serwisie w większości otrzymujemy od internautów i zakładamy, że mają oni prawo do ich przesyłania. Jeżeli trafisz na materiały naruszające Twoim zdaniem czyjeś prawa autorskie, skontaktuj się z nami (adres w stopce).

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

 • #1 Maciek (2016-12-29 14:53:53)
  Czy ktoś posiada może w domowym archiwum zdjęcia związane z tym szlakiem? Odpowiedz»
 • #2 (odp. na #1) Marek Potocki (2016-12-29 18:59:14)
  Biorąc pod uwagę, że linia istniała raptem przez kilka lat i została rozebrana jakieś 80 lat temu, to raczej ciężko będzie. Odpowiedz»
 • #3 roman paul poznan (2016-12-29 20:16:36)
  nie bardzo rozumiem powiązania P-ń Garbary I Biedrusko, wprawdzie mijając tę pierwsza stacje za Poznaniem Wschodnim pociągi "rozdwajają" a nawet troj dzielą-P-ń Warszawa, Poznań-Bydgoszcz i właśnie Wągrowiec a jedna ze stacji jest Biedrusko, nie wiem w czym rzecz Odpowiedz»
 • #4 (odp. na #3) Marek Potocki (2016-12-29 20:43:07)
  W okresie międzywojennym, na lewym brzegu Warty, istniała wojskowa wąskotorówka do Biedruska. Odpowiedz»
 • #5 roman paul poznan (2016-12-29 20:51:01)
  po wojnie a byłem tam w wojsku nie było już zadnego śladu po niej nawet ludzie tam mieszkający a było 5 gospodarstw cywilnych nic nie wiedzieli a tym bardziej trudno zdobyć zdjecie chyba tylko w wojskowych archiwach ale te są zapewne do dzisiaj niedostepne Odpowiedz»
 • #6 (odp. na #5) Marek Potocki (2016-12-29 20:55:42)
  Właśnie wrzuciłem trzy zdjęcia z przedwojennych gazet. Tu jest ciekawy artykuł o samej linii: http://ebiedrusko.pl… Odpowiedz»
 • #7 Maciej (2018-06-15 09:06:12)
  Aktualnie prowadzone są prace ziemne (budowa chodnika?) przy ul. Naramowickiej, obok skrzyżowania z ul Lechicką. Nie zauważyłem żadnych pozostałości po szlaku kolejowym. Być może dawna linia znajduje się bezpośrednio pod asfaltem. Odpowiedz»
 • #8 Roman Paul Poznan (2018-06-15 23:36:02)
  kochani OBK-owicze zaproponowałem aby zamiast projektowanego tramwaju na Naramowice poprowadzić pociąg aż do Biedruska właśnie Szelągiem itd. niestety nie ma z kim rozmawiać na ten temat w Poznaniu trwa kampania wyborcza .. Odpowiedz»
 • #9 (odp. na #8) Maciej (2018-06-18 08:44:58)
  Romanie (jeżeli mogę tak się zwracać), którędy miałaby przebiegać zaproponowana przez Ciebie linia kolejowa z Poznania do Biedruska? Wzdłuż ul. Szelągowskiej (kosztem parku), a następnie po terenach zalewowych poniżej Wilczego Młyna? Odpowiedz»

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Poznań Garbary – Biedrusko

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...