OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Poznań Garbary – Biedrusko

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2018-07-24 (przebieg)

Wyślij nowe pliki »

pokaż też kiepskie [Pokaż/ukryj poza zasięgiem] [Wersja rozszerzona]
Obraz
fot. nieznany (1923)
Obraz
fot. nieznany (1923)
Obraz
fot. nieznany (1923)
Obraz
fot. nieznany (1934)
Obraz
fot. Maciej Knychała (2002-03-30)

Zdjęcia publikowane w tym serwisie w większości otrzymujemy od internautów i zakładamy, że mają oni prawo do ich przesyłania. Jeżeli trafisz na materiały naruszające Twoim zdaniem czyjeś prawa autorskie, skontaktuj się z nami (adres w stopce).

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

[pokaż/ukryj starsze ⇅]

 • #11 (odp. na #10) Damian Stupień (2018-07-23 20:31:14)
 • #12 roman paul poznań (2018-07-23 22:29:44)
  Do Macieja - Drogi Kolego jako senior kolejnictwa powiem tak, linia kolejowa przebiegała by jak tramwajowa a dalej przez Radojewo az do Biedruska, tam właśnie developerzy buduja mnóstwo mieszkań i jak ci ludzie maja dojechać do pracy, stoja w korkach właśnie w Naramowicach. Ja miałem w 2007 r plany na tzw.ROP-Ruch Okrężny Poznania, czyli wykorzystanie istniejących linii kolejowych plus wybudowanie nowych i była by to komunikacja w róże kierunki pod Poznań, była by "zaczątkiem" cos w rodzju sbahn jak w Niemczech, dlaczego kolej ano dlatego, ze tramwaj nie jedzie za Poznań a pociąg może a poza tym UE chętnie daje dotacje na rozwój kolejnictwa
 • #13 Maciej (2018-07-24 08:48:12)
  Ponoć istniał również przystanek Szeląg (dołączam link). https://epoznan.pl/n…
 • #14 (odp. na #12) irek (2018-07-24 14:25:54)
  Szanowny @roman paul poznań. w tym co napisałeś jest sporo nieścisłości. Powiem wprost, pomieszałeś wszystko w temacie komunikacja zbiorowa w tej okolicy. Linia 395 Kiekrz -Zieliniec to właściwie obwodnica towarowa Poznania. Oczywiście było sporo przymiarek aby na tej linii powstało 4-5 przystanków kolejowych. Prawda jednak jest brutalna, braci kolejowej to wisi, natomiast miasta Poznań nie stać na takie wybryki, skądinąd bardzo potrzebne dla funkcjonowania miasta. @roman paul poznań, już pod koniec lat 90 XX wieku te okolice były tak zabudowanie, że tam nawet pojedynczego toru nie było gdzie wcisnąć. Mało tego nawet gdyby, one powstały to był by kwiatek do kożucha ! Jedynym rozsądnym, rozwiązaniem jest budowa linii tramwajowej albo szeroka arteria. Podajesz datę 2007, sorki ale to pierdy za urzędniczych biurek, na potrzeby politycznych harcowników ! Mówiąc wprost bzdety, głupoty i bla, bla ! Co zaś się tyczy funduszy Europejskich, możemy wszyscy o tym zapomnieć. Z powodu, poprawności politycznej. U bram naszych z ciepłych krajów dobija każdego dnia tysiące podróżników w pontonach, łajbach z babusa i innych jednorazowych łajbach. Tematu szerzej nie rozwijam, wiadomo o co chodzi. W związku z tym Europa "musi" przeznaczyć na ten cel około 1/3 swojego budżetu, aby się przed tym obronić/ochronić! Na koniec rejony Naramowic, nie są mi obce, i widzę jaki tam panuje bajzel komunikacyjny z winy .....urbanistów@planistów ! Mieszka tam kilkanaście ( a może i więcej) tysięcy ludzi w blokowiskach jak i domach wolnostojących, do dyspozycji komunikacyjnej, mają jedną kiepskiej jakości ulicę !
  Temat bardzo ciekawy, ale nie do końca związany z portalem bazakolejowa :)
 • #15 Maciej (2018-07-24 14:54:29)
  Dołączam kolejny link do strony opisującej kolejkę. http://www.tunaramow…
 • #16 roman paul poznań (2018-07-24 20:17:35)
  Ja nic nie pomieszałem. Zanim Poznań miał plany tramwaju na Naramowice ja już miałem ten swój plan, Kolego Irku. Plan tramwaju na Naramowice powstał później, jak rozmawiałem z Radą Osiedla, ale moje linie były zaprojektowane do Portu Ławica i dalej do Tarnowa Podgórnego, do Kicina przez Koziegłowy, do Borówca przez Głuszynę itd. Jak nie można było by "wcisnąć" jakiego toru, jak Kolega pisze, to estakadą. Zawsze mam przed oczyma filmy np. w Berlinie przed I wojną światową już na kilku pietrach jechała S-Bahn, to dlaczego nie u nas? Śmiech mnie ogrania jak Kraków chce zbudować metro, po co? Aby Wawel się zapadł? Można na estakadach puścić kolej naziemną i to tyle. Pozdrawiam Kolegę
 • #17 (odp. na #16) irek (2018-07-25 09:47:11)
  @roman paul poznań Zaprojektować można wszystko, schody się zaczynają gdy przychodzi do realizacji. Już gdzieś przy innej okazji wypowiedziałem się w temacie budowy linii z Poznań Główny na lotnisko Ławica ewentualnie dalej - to nic innego jak kwiatek do kozucha ! To wywalenie setek milionów a zysku tyle co kot napłakał. Polecam zaznajomić się w tym temacie co już istnieje, to się chyba nazywa 2 rama komunikacyjna. Tematu nie rozwijam szkoda serwera. Nooo ale linia do Kicina to szok :) Zna pan ten teren? Wie pan ile tam ludzi mieszka ? No Borówiec, Głuszyna kolejna ciekawostka. Czy oprócz projektów były robione jakieś analizy opłacalności i sensowności tych pomysłów? Natomiast porównywanie Berlina, nawet tego z przed I wojny,zapewne miał pan na myśli ludność, do obecnych przysiółków pod poznańskich to lekka przesada :) Już na koniec. Naprawdę można zaplanować wszystko, tylko pytanie o fundusze i o sensowność pewnych projektów!
 • #18 roman paul poznan (2018-07-25 14:04:38)
  Było zainteresowanie, Pan Krigier z UM chciał rozmawiać. Niestety, jesienią miały się odbyć wybory i "szukał kleju" jak się do stołka przykleić aby nie spaść. Pozdrawiam
 • #19 Maciej (2018-09-17 08:27:35)
  Dołączyłem link do strony z planami miasta Poznania. Wydanie z 1927 r. prezentuje przebieg kolejki.
  http://cyryl.poznan.…
 • #20 (odp. na #19) roman paul poznań (2018-09-17 16:24:21)
  Mam mapę Poznania z 1946r oryginał i kilka przedwojennych dokumentów. Właśnie zgłosiłem się do CYRYLA, tam są zeskanowane.

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Poznań Garbary – Biedrusko

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...