OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Motarzewo
Motarzewo

subsens (2020-06-02 22:30:33)

Nie tak szybko :). Wciąż można doskonalić: Wallbruch, nie Waltbruch.

Lubin
Lubin

Przemysław Warczyński (2020-06-02 21:58:49)

Dzięki. Czy po renowacji ktoś go czasem nie "potraktował"?

Krotoszyn Wąskotorowy – Broniszewice
Krotoszyn Wąskotorowy – Broniszewice

. (2020-06-02 20:51:19)

Obecnie szyn na tym przejeździe już nie ma. Przejazd został zlikwidowany około 1 - 2 lata temu. Przejeżdżając tamtędy przypadkowo (akurat w dniu demontażu torowiska) widziałem wyjęte spod asfaltu drewniane podkłady. Zachował się natomiast żelazny przesmyk nad rowem, znajdujący się za plecami osoby wykonującej powyższą fotografię.

Trąbki Wąskotorowe
Trąbki Wąskotorowe

zenOBeK (2020-06-02 20:07:01)

Taki Px48 miał 180KM mocy. To tak jak dzisiaj niejeden samochód...

Kobylin – Legnica Północna (362/382)
Kobylin – Legnica Północna (362/382)

. (2020-06-02 20:06:28)

Jako uzupełnienie - w lewo Smolice (Rawicz), a w prawo stacja Kobylin.

Miejska Górka – Kościan (366)
Miejska Górka – Kościan (366)

. (2020-06-02 20:02:44)

Na wykazie odcinek Kurza Góra - Kościan widnieje jako rozebrany. Sytuacja ma się nieco inaczej, ponieważ tory na ulicy Północnej w Kościanie (przy skrzyżowaniu o ruchu okrężnym z ulicą Gostyńską) nadal są i to po obu stronach jezdni. Przejazd drogowy jest zachowany w całości włącznie z krzyżami św. Andrzeja. Tor od strony Kurzej Góry (Gostynia) zamyka brama ze wskaźnikiem D1. Wystarczy spojrzeć na to miejsce na Google Maps - prawie nic się nie zmieniło od 2017r. (no może poza roślinnością, itp.). Rozebrany jest chyba tylko mały odcinek od stacji Kościan (z ulicy Północnej niedostrzegalna). Nie wiem jak z przejazdem drogowym przez ulicę Gostyńską (ze dwa, trzy lata temu był, obecnie nie można tam dotrzeć samochodem ze względu na prowadzone prace budowlane).

Gołańcz
Gołańcz

zenOBeK (2020-06-02 12:42:51)

;).... miałem takie samo skojarzenie..... Fajne zdjęcie, ale ten "shot" psuje wszystko. :)))

Lubin
Lubin

wasiukibic (2020-06-02 11:37:59)

Powiedziałbym raczej, że zryta do gołej ziemi i zbudowana od nowa (poza nastawniami).

Stargard – Siekierki (– Neurüdnitz) (411)
Stargard – Siekierki (– Neurüdnitz) (411)

wasiukibic (2020-06-02 11:21:06)

Z jednej strony zacny pomysł, spinający oba brzegi Odry i udostępniający szerokiej rzeszy turystów pieszych i rowerowych kapitalny obiekt inżynieryjny. Z drugiej strony - szkoda trochę tego stanu uśpienia, w jakim zastałem to miejsce w kwietniu 2018 roku. Podczas gdy na sterylnie wykoszonym brzegu niemieckim kręciły się tłumy rowerzystów, robione grille, grała muzyka, po stronie polskiej poza mną byli tylko pojedynczy wędkarze i przyrodnicy - idealne miejsce, gdy ktoś szukał ciszy i miejsca na ucieczkę od tłumów i zgiełku, a wręcz od ludzi w ogóle. Po przebudowie mostów i wytyczeniu nowych szlaków rowerowych, to wszystko zginie, tak jak zginęło w Stanach.

Olsztyn Główny – Ełk (219)
Olsztyn Główny – Ełk (219)

Dawid Jastrzębski (2020-06-02 09:14:19)

Będzie wzbogacona oferta o pociągi spółki PKP IC na tej linii i nawet wcześniej bo może od końca października 2020. Wszystko można sprawdzić już na rozkładach na stronie portalpasazera.pl. I nie tylko na odcinku Szczytno-Ełk tylko w kwestii tej linii to na odcinku Olsztyn Główny-Ełk.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...