OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Ełk
Ełk

Incoming (2018-03-20 10:39:58)

To nie jest miejscowość Ełk.

Środa Wielkopolska Miasto
Środa Wielkopolska Miasto

irek (2018-03-20 10:34:46)

@wasiukibic, sorki ale ten opis totalnie zakręcił widok....Pociąg osobowy do Zaniemyśla stoi przy peronie stacji. Widok w kierunku zachodnim (Zaniemyśl)...Pociąg osobowy z Zaniemyśla, stoi przy peronie stacji. Widok w kierunku zachodnim(Zaniemyśl)- tak byłoby OK :) "do" i "z" robi różnicę :)

Poręba
Poręba

BartekJabol (2018-03-20 09:52:29)

Widać obchodowego na szlaku (prawa szyna ) :-) Utrzymanie musi być ;-P hihi

Wyrzyska Kolej Powiatowa – bocznice
Wyrzyska Kolej Powiatowa – bocznice

Robert (2018-03-20 08:10:05)

Nie sądzę. Co by robił pociąg pasażerski na bocznicy.

Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)
Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)

Damian Stupień (2018-03-20 08:05:32)

Całą Polskę tak okradano ... nie tylko rejony wspomniane wyżej.

Tychy – Orzesze Jaśkowice (169)
Tychy – Orzesze Jaśkowice (169)

Artur Łukasiewicz (2018-03-19 19:56:48)

U nas sygnalizacja z białym światłem przez krótki czas była montowana także po wojnie (http://kolejowelk207… ). Z instalacji białych komór na przejazdach PKP zrezygnowało ostatecznie w 1963 roku.

Tarnowskie Góry – Zawiercie (182)
Tarnowskie Góry – Zawiercie (182)

Przemysław Król (2018-03-19 16:25:39)

PKP PLK planuje zrewitalizować linię 182 na całej długości wraz z elektryfikacją.

Zdjęcia niezidentyfikowane
Zdjęcia niezidentyfikowane

Stanisław Stanisław (2018-03-19 16:19:56)

Do mojej wypowiedzi wkradła się mała nieścisłość, pociągi Nr 27 - 28 posiadały TRZY platformy z czołgami Somua S-35, a Nr 29 - 31 DWIE platformy. W poście powyżej podałem odwrotnie. Przepraszam za zaistniałą pomyłkę.

Biała Pajęczańska
Biała Pajęczańska

Przemysław Król (2018-03-19 16:17:41)

To do końca tak likwidacja peronów to wymysł PKP PLK. Faktem jest że obecnie nie jest tu prowadzony ruch pasażerski jednak po likwidacji peronów nie będzie on mógł być wznowiony. Województwo łódzkie (przypuszczam że i śląskie) są za zachowaniem peronów -> http://www.rynek-kol… Jednak PKP PLK upiera się przy swoim. Perony zagrażają bezpieczeństwu ruchu !?! WTF przecież to jest wymysł, niebezpiecznie miejsce można zabezpieczyć, usunąć usterkę, a nie cały 200-300 metrowy peron. Nie chodzi o to żeby odtwarzać perony, tylko o to żeby nie niszczyć tego co jest obecnie. Rozumiem likwidację przystanku Wistka, ale reszta jest w miarę sensownie ulokowana. PKP PLK chce, likwidując tu perony zapewnić sobie linię dojazdową bez możliwości wznowienia ruchu pasażerskiego, bo by przywrócić taki ruch trzeba będzie wybudować perony, a kto za to zapłaci? Błędne koło się zamknie.

Sława Wielkopolska
Sława Wielkopolska

Maciej (2018-03-19 13:14:21)

Świetne zdjęcie. Miałem przyjemność jechać pociągiem ze Sławy Wielkopolskiej do Gniezna. Szkoda, że nie dane mi było odbyć podróży w przeciwnym kierunku, tj. do Janowca Wielkopolskiego.

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...