OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Sobótka
Sobótka (woj. dolnośląskie)
Sobótka
Sobótka (woj. dolnośląskie)
Sobótka
Sobótka (woj. dolnośląskie)
KWK Piekary
KWK Piekary (woj. śląskie)
Susk
Susk (woj. mazowieckie)
Góra Pomorska
Góra Pomorska (woj. pomorskie)
Susk
Susk (woj. mazowieckie)
Susk
Susk (woj. mazowieckie)
Gąsocin
Gąsocin (woj. mazowieckie)
Lewice
Lewice (woj. wielkopolskie)
Lewice
Lewice (woj. wielkopolskie)
Lewice
Lewice (woj. wielkopolskie)
Lewice
Lewice (woj. wielkopolskie)
Lewice
Lewice (woj. wielkopolskie)
Maków
Maków (woj. łódzkie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Przedwojenna przeprawa promowa
Przedwojenna przeprawa promowa

zenOBeK (2020-02-16 20:39:01)

To był prom KOLEJOWY???

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

Darek Nowak (2020-02-16 20:34:47)

Mam nadzieję że jeszcze przed epidemią wirusa i krachem wszystkich krachów zdążę odwiedzić ten region. Zdziwiłem się na Wikipedi że Bielawa ma tyluż mieszkańców ile Dzierżoniów czyli 30.000. Łącznie z innymi wioskami i gminami jest w tym małym regionie nawet 100.000 narodu: https://pl.wikipedia… Czyli można liczyć na ok. 500 pasażerów z tego regionu.

Bielany Wrocławskie
Bielany Wrocławskie

octanq (2020-02-16 20:10:37)

Radochów https://www.bazakole…

Warszawa Śródmieście WKD
Warszawa Śródmieście WKD

kwrc1 (2020-02-16 18:17:20)

W tym budynku nadal jest nastawnia z pulpitem kostkowym. W razie potrzeby można sterować stacją miejscowo.

Marcinowice Świdnickie
Marcinowice Świdnickie

Michael (2020-02-16 17:54:28)

I co z tego, że to zabytek? Budynek stacyjny mógłby być piękną wizytówką linii, jak i miejscowości. A tak to właściwie ruina w stanie agonalnym. I nawet nie ma co myśleć o jakiekolwiek odbudowie. Widać jak miejscowi dbają o swoją historię miejscowości. Szkoda budyneczku.

Michał – Haldex Szombierki (KPK-LK 309)
Michał – Haldex Szombierki (KPK-LK 309)

wasiukibic (2020-02-16 16:40:16)

Dzięki, będę miał do Ciebie jeszcze jedną kwestię z okolicy.

Prabuty
Prabuty

ACdVL (2020-02-16 15:36:08)

A ta oprawa jarzeniowa po prawej, bez klosza, na górze między oknami, co takiego oświetlała, że tam się znajduje? Albo - jaki napis widniał na kloszu, nim oprawa została w takim stanie, w jakim jest?

Bytom Rozbark – Sucha Góra
Bytom Rozbark – Sucha Góra

ACdVL (2020-02-16 15:28:18)

#10: A to w takim razie wybaczaj. Czasami odpisuję galopem i to błąd. Wybaczaj, kawalerze. Zielonego na szlaku! :)

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

ACdVL (2020-02-16 15:25:42)

Byłem tam kilka lat temu, ok. 2011 roku, jeśli dobrze pamiętam. Nagrywałem wtedy filmy ze stacji Bielawa Wschodnia-Zachodnia, wszystkie wrzuciłem na YT. Z nadzieją, że kiedyś znajdą się ludzie, którzy, widząc owe filmy i pustkę na linii, podejmą inicjatywę... Nie wiem, czy to skutek owych filmów - ale dziś pociągi, po latach, znów kursują. Chwała ludziom dobrej roboty.

Inowrocław Rąbinek – Drawski Młyn (206/236)
Inowrocław Rąbinek – Drawski Młyn (206/236)

Cyprian Kruk (2020-02-16 14:19:55)

Jako osoba mieszkająca od urodzenia w Wągrowcu może powiem, jaki był stan tej linii przed rozbiórką. Stan linii był opłakany, tory zarośnięte, most, który był w równie tragicznym stanie. Na przywrócenie ruchu nie było szans, bo byłoby to zwyczajnie nieopłacalne. Dodatkowo dochodzi też problem z Woj Kujawsko-Pomorskim, ktore nie jest zbyt chętne do współpracy. To samo tyczy się linii 356 od Gołańczy do Szubina. Stan opłakany z Toruński zarząd ewidentnie nie ma ochoty, by cokolwiek się zmienilo.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...