OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Lubin
Lubin (woj. dolnośląskie)
Lubin
Lubin (woj. dolnośląskie)
Raszówka
Raszówka (woj. dolnośląskie)
Garczegorze
Garczegorze (woj. pomorskie)
Gołubie Kaszubskie
Gołubie Kaszubskie (woj. pomorskie)
Gołubie Kaszubskie
Gołubie Kaszubskie (woj. pomorskie)
Gołubie Kaszubskie
Gołubie Kaszubskie (woj. pomorskie)
Gołubie Kaszubskie
Gołubie Kaszubskie (woj. pomorskie)
Gołubie Kaszubskie
Gołubie Kaszubskie (woj. pomorskie)
Krzeszna
Krzeszna (woj. pomorskie)
Krzeszna
Krzeszna (woj. pomorskie)
Krzeszna
Krzeszna (woj. pomorskie)
Krzeszna
Krzeszna (woj. pomorskie)
Krzeszna
Krzeszna (woj. pomorskie)
Baby
Baby (woj. łódzkie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Ustka Uroczysko
Ustka Uroczysko

MK (2020-08-05 12:21:58)

A w tej bazie tor jeszcze się zachował?

Wrocław Główny – Poznań Główny (271)
Wrocław Główny – Poznań Główny (271)

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 12:00:52)

Na razie na odcinku Stare Bojanowo - Leszno jest 1 tor (nowy) tak jak i Bojanowo - Rawicz. Pociągi "łapią" przez to opóznienia. Obie stacje Bojanowo rozgrzebane, bez możliwości krzyzowania pociagów w ich obrębie jak tylko na szlaku.

Rawicz
Rawicz

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 11:55:25)

Teraz do tego miejsca stoją już nowe słupy trakcji pod napięciem.

Kobylin – Legnica Północna (362/382)
Kobylin – Legnica Północna (362/382)

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 11:52:45)

Na razie chyba nic nie jezdzi gdyż tory do cukrowni w Górce na przejezdzie w jej pobliżu oraz całej okolicy zardzewiałe i zarośnięte. Chociaż krewniak zeznał że niby węgiel wożą ale to chyba pomyłka.

Rawicz
Rawicz

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 11:46:42)

Już jest ale nie dworzec a parking dla autobusów firmy Milla. Cała stacja jest źle zaprojektowana bo powinien być jeszcze 1 peron dwu krawędziowy by umożliwić z niego start pociągów KD do Wrocławia oraz Polregio do Poznania.

Kościan
Kościan

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 11:40:39)

Robią podtorze od stacji do semafora wjazdowego. Ciekawe jednak czy będą jakieś firmy chętne do korzystania z transportu kolejowego.

Brodnica – Bydgoszcz Wschód (209)
Brodnica – Bydgoszcz Wschód (209)

ACdVL (Andrzej) (2020-08-05 10:54:31)

Jeszcze kilka lat temu było je widać. Obecnie nie ma po nich śladu - kawałek dalej zbudowano nową drogę asfaltową, a w miejscu dawnego przejazdu kolejowego obok podstacji transformatorowej jest już rondo.

Wschowa – Lipinka Głogowska (387)
Wschowa – Lipinka Głogowska (387)

ACdVL (Andrzej) (2020-08-05 10:49:41)

No i popatrz - spod asfaltu wystają ci kocie łby (albo wertepy - jak kto woli)! Pewnie im się dywanik asfaltowy zaczyna uprzykrzać (pomijając fakt, że dla kierowców taki widok zbyt przyjemny nie jest..).

Krzeszna
Krzeszna

ACdVL (Andrzej) (2020-08-05 10:47:14)

Zdumiewająco duża ilość przełączników - pewnie było tam albo mnóstwo urządzeń nimi uruchamianych, albo odpalane były raczej źródła światła. Jeśli dobrze widzę to na suficie widać fragment oprawy OKP 240N Philipsa, niegdyś bardzo popularnych w wielu miejscach - sklepach, magazynach, nierzadko biurach. W nieco nowszych latach powstały identyczne oprawy z nieco jaśniejszym kloszem - wcześniejsze oprawy miały mleczne klosze, a również i odrobinę inaczej rozmieszczonymi statecznikami - tak jak w pierwszych wersjach między świetlówkami, ale różnicą była nieco inna (jak dobrze pamiętam - w starych oprawach była krótsza) odległość między nimi. Fajne były to oprawy, dosyć wytrzymałe. Druga sprawa to te śmietniki w budynku dworcowym..

Gołubie Kaszubskie
Gołubie Kaszubskie

Dawid Jastrzębski (2020-08-05 09:14:02)

Z pozoru nie przypominający kolejowego znaczenia budynek, jednak podczas ponownej obserwacji stacji i najbliższego otoczenia oraz zauważenia istnienia bliźniaczych budynków w Leosi: https://www.bazakole… da się stwierdzić, że widoczny budynek ma kolejowe korzenie. :)

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...