OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

23 lutego 2020 Ze względów nie do końca zależnych od redakcji czasowo wstrzymujemy działalność działów bibliotecznych. Przepraszamy za niedogodności.

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

starsze:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Wronki – bocznice
Wronki – bocznice

wasiukibic (2021-02-28 22:31:53)

Po obiektach widocznych na zdjęciu pozostała ino ta brama wjazdowa, wszystko pozostałe zostało zaorane, z prawej strony powstał już nowy budynek z parkingiem.

Czarnowo k. Torunia
Czarnowo k. Torunia

Cezary Mirowski (2021-02-28 18:27:54)

Zgadza się, stacja końcowa - uroczysta inauguracja linii. Jest bardzo ciekawe ujęcia tego miejsca od strony torów, bardzo dobrej jakości z lat 20./30. XX wieku. Budynek po prawej widoczny na zdjęciu (od północnego zachodu), jedyny zachowany https://www.bazakole… na dawnej stacji. Jest jeszcze "połowa" mocno przebudowanej, nie do poznania lokomotywowni. Z tyłu nieistniejący budynek ekspedycji towarowej z magazynem.

Trzebiatów Mokre
Trzebiatów Mokre

SZ-REK (2021-02-28 18:27:19)

Budynek podobno nadal należy do PKP. Mam nadzieję że odbudują kolejkę z Trzebiatowa do Pogorzelica.

Pyskowice
Pyskowice

Damian "CenTraX!" Stupień (2021-02-28 18:19:59)

Budynek dworca jest obecnie remontowany.

Garczegorze
Garczegorze

MK (2021-02-28 18:19:42)

A potem przyjdzie firma sprzątająca i wszystkie potencjalne skarby pójdą do kontenera.

Koszalin
Koszalin

Cezary Mirowski (2021-02-28 18:11:19)

Oczywiście! Poprawiłem, dzięki.

Chrząstowice
Chrząstowice

ROPA Poznań (2021-02-28 18:09:00)

Ja też nie widzę nic niedobrego w obujęzycznych nazwach. Jednak trzeba pamiętać, ze Polacy mają "uraz" do Niemców /przynajmniej tych hitlerowskich/. Nawet w Niemczech Polacy nie doczekali się aby zostać nazywani mniejszością narodową. A do tego RAŚ/Ruch Autonomiczny Śląska/ chce wręcz oderwania Śląska od Polski. I jak się to ma do tego, że Ślązacy poprzez 3 Powstania Śląskie przyłączyli wtedy, tereny wcale nam nie przyznane po I Wojnie Światowej. Tak na to trzeba spojrzeć. Wobec tych faktów jedni chcą tych obu nazw inni nie.

Szczecin Port Centralny SPA
Szczecin Port Centralny SPA

byjs (2021-02-28 17:01:05)

Jakie tam są urządzenia? Patrząc po wyglądzie nastawni, to pierwotnie pewnie były suwaki. A teraz?

Szczecin Port Centralny SPC
Szczecin Port Centralny SPC

Marek Potocki (2021-02-28 15:40:40)

W mailach dostałem info, że ten budynek (nie tylko na tym zdjęciu), to główny przedwojenny dworzec towarowy (Stettin Hauptgüterbahnhof).

Zdjęcia nieprzypisane
Zdjęcia nieprzypisane

Marek Potocki (2021-02-28 13:56:07)

Dzięki, a na której linii?

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...