OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Ostrów Wielkopolski
Ostrów Wielkopolski (wielkopolskie)
Łożnica Wąskotorowa
Łożnica Wąskotorowa (zachodniopomorskie)
Śniaty
Śniaty (wielkopolskie)
Śniaty
Śniaty (wielkopolskie)
Żmigród Miasto
Żmigród Miasto (dolnośląskie)
Bliżyn
Bliżyn (świętokrzyskie)
Bliżyn
Bliżyn (świętokrzyskie)
Bliżyn
Bliżyn (świętokrzyskie)
Bliżyn
Bliżyn (świętokrzyskie)
Bliżyn
Bliżyn (świętokrzyskie)
Bliżyn
Bliżyn (świętokrzyskie)
Świelino
Świelino (zachodniopomorskie)
Zaniemyśl
Zaniemyśl (wielkopolskie)
Łobżenica
Łobżenica (wielkopolskie)
Łobżenica
Łobżenica (wielkopolskie)
Łobżenica
Łobżenica (wielkopolskie)
Zielin Miastecki
Zielin Miastecki (pomorskie)
Zaniemyśl
Zaniemyśl (wielkopolskie)
Wysoka Wąskotorowa
Wysoka Wąskotorowa (wielkopolskie)
Otyń
Otyń (lubuskie)
Lubsko
Lubsko (lubuskie)
Lubsko
Lubsko (lubuskie)
Namysłaki
Namysłaki (wielkopolskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Wrocław Muchobór – Gubin Płd. (– Guben) (275)
Wrocław Muchobór – Gubin Płd. (– Guben) (275)

wasiukibic (2018-06-19 21:13:38)

Ostatnimi czasy, ze względu na boom budowlany, ceny robocizny i materiałów poszybowały znacznie w górę. Oferenci przestrzeliwują też kosztorysy z uwagi na większe prawdopodobieństwo zapłacenia kary w wyniku niedotrzymania terminu i konieczność przepłacenia ludzi czy sprzętu.

Męcka Wola
Męcka Wola

Jacek Zaborowski (2018-06-19 19:03:47)

Bocznicę do elewatora i żwirowni obsługiwał posterunek w Sieradzu Męce. Tam też znajdowały się tory odstawcze. Bocznica do żwirowni pierwotnie była waskotorowa (600mm), dopierow latach siedemdziesiątych przebudowano ją na 1435 mm. W pomiesczeniu na dole nastawni mieścił się agregat prądotwórczy i kotłownia c.o.

Zabrze Północ – Gliwice
Zabrze Północ – Gliwice

Damian Stupień (2018-06-19 17:45:59)

Kto z szanownych administratorów znów skasował wrzut z googlemaps ? Chyba doszliśmy do wniosku że takie screenshooty są dopuszczalne na galerii zarówno z strony prawnej jak i bazy danych ...

Panewnik
Panewnik

... (2018-06-19 17:44:09)

Kolega robi jakieś fotki na wolnym powietrzu czy tylko zza szyby ?

Prądówka
Prądówka

Maciej (2018-06-19 15:05:20)

Słowo "adoptowali" w dziwny sposób usprawiedliwia działania, które należałoby nazwać kradzieżą, dewastacją zabytków itp. Takie ciche przyzwolenie na zwykłe draństwo...

Międzychód – Zbąszyń (373)
Międzychód – Zbąszyń (373)

Michał Kłosowski (2018-06-19 14:46:16)

Przy zjeździe na Stary folwark (z drogi Trzciel - Jabłonka, obok jeziora Żydowskiego) też zachowały się oznaczenia. :)

Pabianice
Pabianice

Michał Kłosowski (2018-06-19 14:44:04)

W dniu dzisiejszym dokonano dalszej "optymalizacji sieci" przed modernizacją LK14. Pierwsze "pod młot" poszły nieużytkowane bocznice dochodzące do ulicy Łaskiej (m.in. za market LIDL), przed chwilą zdemontowano zaś torowisko przecinające ulicę Wspólną, a biegnące na teren dawnej sekcji elektrycznej, gdzie stała Ls60-271, a gdzie od lat mieści się skupisko złomu. Co ciekawe w imię "optymalizacji' usunięto... odcinek 30 metrów, od zwrotnicy do przejazdu w ul. Wspólnej, oraz dalsze 50 metrów, pomiędzy tym przejazdem a bramą terenu dawnej sekcji. Wielkie mi oszczędności. Tarcza manewrowa na terenie sekcji, będąca przez lata wciąż czynną, została wygaszona. Ls60 zniknęła.

Słociniec
Słociniec

Maciej (2018-06-19 13:13:44)

Może dożyję chwili gdy na forum pojawi się informacja o odtworzeniu dawnego szlaku kosztem ścieżki rowerowej. Byłby to chyba precedens w historii polskiego kolejnictwa.

Trzciel
Trzciel

Maciej (2018-06-19 10:13:30)

Szanuję zdanie Kolegi, ale nie mogę całkowicie się z nim zgodzić. Istnienie czynnej linii kolejowej do Trzciela z przewozem osobowym, mimo jej ewentualnej nieopłacalności w wąskim ujęciu, generowałoby korzyści o znacznie szerszym zasięgu. Jest to jeden z argumentów na rzecz jej rewitalizacji. Wielu zapewne nazwie mnie niegroźnym marzycielem, ale tak właśnie uważam.

Międzychód – Zbąszyń (373)
Międzychód – Zbąszyń (373)

Maciej (2018-06-19 09:46:39)

Domyślam się, że prezentowane zdjęcie przedstawia pozostałość po zdewastowanej, zabytkowej linii kolejowej. Zaserwowano nam teraz "nowoczesną" i "niezaściankową" ścieżkę rowerową, która jako "ekologiczna" obsłuży 1 turystę na 2 godziny... Proszę wybaczyć sformułowanie, ale szlag mnie trafia gdy widzę coś takiego.

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...