OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Swarzewo
Swarzewo (woj. pomorskie)
Swarzewo
Swarzewo (woj. pomorskie)
Lubliniec
Lubliniec (woj. śląskie)
Radom Południowy
Radom Południowy (woj. mazowieckie)
Rudziniec Gliwicki
Rudziniec Gliwicki (woj. śląskie)
Rudziniec Gliwicki
Rudziniec Gliwicki (woj. śląskie)
Rudziniec Gliwicki
Rudziniec Gliwicki (woj. śląskie)
Rudziniec Gliwicki
Rudziniec Gliwicki (woj. śląskie)
Wiązów
Wiązów (woj. dolnośląskie)
Wiązów
Wiązów (woj. dolnośląskie)
Wiązów
Wiązów (woj. dolnośląskie)
Wiązów
Wiązów (woj. dolnośląskie)
Wiązów
Wiązów (woj. dolnośląskie)
Wiązów
Wiązów (woj. dolnośląskie)
Głęboka Śląska
Głęboka Śląska (woj. dolnośląskie)
Głęboka Śląska
Głęboka Śląska (woj. dolnośląskie)
Głęboka Śląska
Głęboka Śląska (woj. dolnośląskie)
Głęboka Śląska
Głęboka Śląska (woj. dolnośląskie)
Szamotuły
Szamotuły (woj. wielkopolskie)
Chełm Miasto
Chełm Miasto (woj. lubelskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Oława Port
Oława Port

Marek Raer (2020-01-20 09:16:45)

Wszakże pamięć ludzka jest zawodna. Ja także opisuję to wszystko w taki sposób, jaki to zapamiętałem, i też przecież mogę się mylić. Dla chłopaka kończącego podstawówkę i zafascynowanego koleją wycieczki na Kolej Portową dawały świetną możliwość pooglądania sobie taboru z bliska, przyjrzenie się pracy manewrowej itd. Na stacji towarowej w Oławie ganiali sokiści, często chodziłem jeszcze na most kolejowy nad Oławkę (linia Wrocław – Opole), ale tam to pociąg śmignął o tyle go widziałeś. Inna sprawa, że jako uczeń chodziłem tam po szkole lub w dni wolne i wiele rzeczy dziejących się na tej linii mogło mi umknąć (może po za rokiem 1989 kiedy często wagarowałem i wówczas dość często eksplorowałem tereny Kolei Portowej w dni robocze w typowych godzinach pracy ;)) Też pamiętam ten stary charakterystyczny słup kratownicowy. A kolega może też pamięta, na terenie ZNTK przy ulicy Dzierżonia obok budynku krajalni stał żuraw wieżowy, dokładnie taki sam, jak ten na zdjęciu: https://pl.wikipedia… Ok, oto lista zakładów, które były podłączone do Kolei Portowej, do lat 90: - elewator zbożowy przy ulicy Portowej (wówczas PZZ Brzeg) - fabryka domów („Wielka Płyta”) - ZNTK Oława, wydział przy ul. Dzierżonia - ERG Oława (obecnie Ergis S.A.) - bocznica wraz z rampą na teren dawnej jednostki AR (obecnie teren Essesity) - tartak Oława (pierwotnie wjazd od strony ul. 3 go Maja, od połowy lat 80 XX wieku od strony obecnej ulicy Sikorskiego) - Huta Oława Te powyższe na 100% miały możliwość korzystania z Kolei Portowej. Jeszcze jest sprawa nabrzeża portowego i magazynów zlokalizowanych pomiędzy ulicą Portową a elewatorem. Tor kolei przechodził tamtędy i fizycznie była możliwość korzystania tychże podmiotów z kolei, ale czy tak było faktycznie tego nie wiem. Pamiętam fakt składowania dużej ilości sporych rozmiarów głazów przy nadbrzeżu portowym tuż obok toru kolejowego. Widziałem jak te głazy ładowano na barkę, pewnie służyły do pracy inżynieryjnych w obrębie rzeki Odry, ale nie wiem czy przywieziono je tam koleją. Sądząc po okolicznościach, raczej tak. Wcześniej bocznice od Kolei Portowej posiadały także: - ZNTK Oława, wydział przy ulicy Sikorskiego (za komuny Świerczewskiego), od strony Sikorskiego, zdjęcie: https://www.bazakole… Ta bocznica została zlikwidowana w latach 70 XX wieku. - GS Oława: wjazd znajdował się ok. 200 metrów od stacji PKP. Już wówczas rozjazd był zlikwidowany, zachowały się tylko tory na terenie GS-u oraz brama wjazdowa i resztki szyn pod grubą warstwą trawy. Nie znam daty likwidacji tej bocznicy.

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

Darek Nowak (2020-01-20 03:25:04)

Ciekawe ilu pasażerów tak realnie.

Radków
Radków

Darek Nowak (2020-01-20 02:51:47)

Piękny portal.

Krzelów – Leszno Dworzec Mały
Krzelów – Leszno Dworzec Mały

Darek Nowak (2020-01-20 00:14:39)

Niby taka boczna linia III a nawet IV klasy a tyle obiektów inżynieryjnych. Dzisiaj koszty byłyby astronomiczne takiej budowy. :-)

Góra Śląska
Góra Śląska

Darek Nowak (2020-01-19 22:52:45)

Masakra. Czytałem, owszem, że budują S5 i nie będzie wiaduktu ale nie wiedziałem że sprawy zaszły tak daleko - z cukrownią.

Góra Śląska
Góra Śląska

Darek Nowak (2020-01-19 22:51:03)

To co się stało ostatnie 30 lat z tym krajem (i ludzmi) to prawdziwa tragedia.

Góra Śląska
Góra Śląska

Darek Nowak (2020-01-19 22:39:14)

Dzięki za ten reportaż, nie byłem od dawna w temacie. Nie myślałem że została tylko 1/4 dawnego stanu cukrowni wogóle. Tu sę prosi o tabletki z ołowiu.

Wałcz – Złotów
Wałcz – Złotów

Marek Potocki (2020-01-19 21:25:25)

Takiego kolesia swego czasu widziałem, jak ciął w poprzek torów towarowych stacji Wrocław Brochów.

Toruń Wschodni
Toruń Wschodni

Cezary Mirowski (2020-01-18 21:39:00)

POLMOS to teraz Toruńskie Wódki Gatunkowe i mają się dobrze. Niestety, zrezygnowali z bocznicy m.in. dlatego, że nie ma odbiorców na toruński spirytus z którego te zakłady słynęły. Inne Polmosy mają "swój zacier". Poza tym Kolej nie miała ochoty odbierać paru beczek miesięcznie. Elana to już tylko elektrociepłownia. Ruch magazynowy jest chyba żaden. Toruń Miasto i Wschodni, PKP (budynki) i PLK (infrastruktura), obiecują wyremontować do 2022. Poza tym przy Wschodnim miasto ma wybudować platformę przesiadkową.

Kościan – Opalenica (376)
Kościan – Opalenica (376)

Jacek jacek (2020-01-18 19:35:36)

Prawdopodobnie zdjęcie wykonano przed Urbanowem.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...