OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Werbkowice
Werbkowice (lubelskie)
Werbkowice
Werbkowice (lubelskie)
Werbkowice
Werbkowice (lubelskie)
Werbkowice
Werbkowice (lubelskie)
Werbkowice
Werbkowice (lubelskie)
Werbkowice
Werbkowice (lubelskie)
Warnowo
Warnowo (zachodniopomorskie)
Warnowo
Warnowo (zachodniopomorskie)
Warnowo
Warnowo (zachodniopomorskie)
Warnowo
Warnowo (zachodniopomorskie)
Warnowo
Warnowo (zachodniopomorskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Pyrzyce
Pyrzyce

wasiukibic (2018-08-14 21:57:00)

Według obowiązujących w Polsce trendów Pyrzyce nie potrzebują komunikacji kolejowej, gdyż mają w pobliżu S3.

Oborniki Wielkopolskie Miasto
Oborniki Wielkopolskie Miasto

Marek (2018-08-14 21:40:23)

Stara prawda – dużo łatwiej coś zrobić/reaktywować niż potem utrzymywać. MY przywróciliśmy tor/linię do życia, ale ONI o nią teraz nie chcą dbać… Szczególnie odczuwalne przed wyborami.

Werbkowice Wąskotorowe
Werbkowice Wąskotorowe

ZenobeK (2018-08-14 21:17:09)

Złomiarze z Werbkowic są bardzo nieoperatywni!

Pyrzyce
Pyrzyce

Majster (2018-08-14 19:59:20)

Faktycznie, małe niedopatrzenie, przepraszam za zamieszanie.

Zdjęcia niezidentyfikowane
Zdjęcia niezidentyfikowane

Góral (2018-08-14 19:47:37)

Tak, masz rację parowóz też wydaje mi się austryjacki a ci pracujący to chyba jeńcy.

Ustka
Ustka

do re mi (2018-08-14 17:15:29)

Kolego Zz, co stoi na przeszkodzie żebyś pojechał do Ustki i zrobił zdjęcie w ten sposób, o którym mówisz? Zapewne nic, ale po co samemu ryzykować wypadek lub w najlepszym wypadku mandat? Po co, skoro można się powymądrzać jak można byłoby to zrobić żeby kawałek dachu zmieścił się w kadrze. Bądźmy szczerzy, jak zrobisz takie ujęcie z dachem to chwała ci za to, jeżeli natomiast nie masz zamiaru takowego zrobić, to powstrzymaj się od komentarzy.

Pyrzyce
Pyrzyce

DB (2018-08-14 16:26:12)

Szkoda uciętych szlabanów.

Trzciel
Trzciel

Stanisław Pikul (2018-08-14 12:00:16)

Braki toru (wraz z podkładami) na pewno są na południe od autostrady do Przychodzka a może i dalej - sprawdzę przy następnej okazji. W dość dobrym stanie jest tor na północ od A2 - ubytki raczej kradzieżowe, z większą przerwą koło wiaduktu w ciągu DK92 gdzie kiedyś, na czas jego remontu ok. 2000 r. zbudowano tymczasowy przejazd przekształcony później w stały element infrastruktury drogowej. Myślę że po wycięciu drzew jakiś lekki pojazd mógłby tutaj dotrzeć, do Łowynia to nawet i takie działania nie są konieczne.

Wrocław Główny – Jedlina Zdrój (285)
Wrocław Główny – Jedlina Zdrój (285)

Trapp (2018-08-14 07:53:40)

Wygląda, że jednak NIE unieważnili :) Wczoraj wybrali wykonawcę... https://zamowienia.p…

Miasteczko Śląskie Wąskotorowe
Miasteczko Śląskie Wąskotorowe

Damian Stupień (2018-08-13 21:33:16)

to i tak ogryzki, po tym co mieliśmy :)

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...