OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Targowica
Targowica (woj. dolnośląskie)
Targowica
Targowica (woj. dolnośląskie)
Stary Henryków
Stary Henryków (woj. dolnośląskie)
Stary Henryków
Stary Henryków (woj. dolnośląskie)
Stary Henryków
Stary Henryków (woj. dolnośląskie)
Doboszowice
Doboszowice (woj. dolnośląskie)
Doboszowice
Doboszowice (woj. dolnośląskie)
Doboszowice
Doboszowice (woj. dolnośląskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)
Jasień
Jasień (woj. lubuskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Gdańsk Przymorze-Uniwersytet
Gdańsk Przymorze-Uniwersytet

... (2020-01-23 14:30:19)

I teraz jasne :) Dzięki!

Jasień
Jasień

wasiukibic (2020-01-23 11:08:25)

W budynku widocznym w tle funkcjonowała wtedy hurtownia z oponami, kręciło się więc tu trochę ludzi i chyba zainstalowany był też alarm. Kradzieży infrastruktury na masową skalę jeszcze wtedy nie było, raczej dewastacje i wyżywanie się przez miejscową młodzież. Nie spomnę już kiedy przestała ona funkcjonować ale dość szybko opuszczony budynek został rozkradziony, zdewastowany, a następnie rozebrany (podobnie jak resztki nastawni), bo w 2002 roku były to już tylko ruiny, a kradzieże odbywały się na skalę przemysłową. Ta dźwignica ma o tyle szczęścia, że stoi vis a vis zasiedlonego budynku dworca i mieszkańcy raczej nie pozwoliliby jej ukraść ot tak sobie. Kłodzka Zetkama niedawno zakończyła swój żywot, a w 2018 roku zakończono prace wyburzeniowe przy ul. Śląskiej. Wcześniej produkcję przeniesiono do Ścinawki Średniej, na teren dawnej elektrowni kolejowej: http://nowaruda24.pl…

Międzychód – Zbąszyń (373)
Międzychód – Zbąszyń (373)

wasiukibic (2020-01-23 10:40:44)

Jedna z wielu, odziedziczonych po Niemcach linii kolejowej, budowanych w realiach, gdy transport indywidualny opierał się na wozie konnym, bo auto było wówczas rzadkim luksusem. Weź pod uwagę, że nie zawsze coś budowane 100 i więcej lat temu ma uzasadnienie w czasach współczesnych. Już za czasów PRL-u linie takie były traktowane po macoszemu i jak niektórzy koledzy wspominali - często nie doczekały się wymiany materiałów użytych jeszcze w okresie budowy, bo miały być po prostu zajeżdżone do śmierci technicznej, a następnie porzucone. Oczywiście, technicznie dałoby radę to wyremontować i puścić szynobus ale pamiętaj, że Międzychód bardziej potrzebuje bezpośredniego połączenia z Poznaniem przez Szamotuły lub Rokietnicę. A w kolejce czekają przecież Śrem, Gostyń, odcinek Gołańcz - Bydgoszcz, Gniezno - Nakło... Może kiedyś przyjdą lepsze czasy, będzie jeszcze więcej pieniędzy na kolej, w okolicy powstanie coś, dla czego warto będzie poświęcić te kilkadziesiąt melonów i linia odżyje.

Ciechów Cukrownia
Ciechów Cukrownia

Darek Nowak (2020-01-23 03:22:17)

A czy nie było też bocznicy do zakładów porcelany ceramicznej? W czasie Wojny był to obiekt najwyższej kategorii tajności, wyższej niż nawet słynne Peenemunde! Produkowano tutaj bowiem element Cudownej Broni o której wszyscy alianci milczą wspólnie do dzisiaj aby nikt, nigdy, przenigdy się o tym nie dowiedział.

Łańcut – Bocznice
Łańcut – Bocznice

Darek (2020-01-23 00:06:26)

Tory na terenie Śrubexu prowadzące do kotłowni węglowej rozebrano. Rozebrano również tory do hal produkcyjnych, którymi jeszcze nie tak dawno dostarczano materiały i odbierano wyroby gotowe.

Kretki
Kretki

Cezary Mirowski (2020-01-22 13:36:45)

Widok i tak byłby mało ciekawy. Od lokomotywy do zabudowań stacji jest jeszcze jakieś 400-500 metrów? Między Ludmiłą a talbotami widać odgałęzienie ładowni. Wagony "pod płotem", to pewnie już załadowane.

Warszawa Wschodnia
Warszawa Wschodnia

D (2020-01-21 23:49:04)

Na tym zdjęciu jestem z moją Babcią, to może być rok 1966, odjeżdżamy z Warszawy.

Świdnica – bocznice
Świdnica – bocznice

do re mi (2020-01-21 23:35:16)

Tor może i był w rejon Siweli, ale z dobrego źródła wiem, że akurat ta firma korzystała z transportu drogowego. Diora to akurat jedna z niewielu firm, które jeszcze zipią (ledwo), teraz bardziej znana Diora to ta dzierżoniowska (zresztą chyba nawet jedna firma). Co do Dolmebu i Diory, to rzeczywiście, pudła radioodbiorników były wykonywane w tej pierwszej firmie ;)

Wrocław Partynice
Wrocław Partynice

zenOBeK (2020-01-21 22:58:44)

Tiaaaaa. I dodatkowo jeszcze jeden uchodzący do Odry. W tym odrzańskim Niemcy wodowali uboty do Odry. Uboty spływały Odrą aż do Świnoujścia i na wyspie Karsibór była ich baza. ;)))

Lwówek Wąskotorowy – Komorowo Wielkopolskie
Lwówek Wąskotorowy – Komorowo Wielkopolskie

Jacek jacek (2020-01-21 22:38:56)

Na pierwszy rzut oka po lini niema żadnego śladu. Ale gdy prześledzi się jej przebieg to na zdjęciach satelitarnych widać miejscami linie jej przebiegu. Dobrze widać z miejsce po ładowni konin wielkopolski.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...