OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Pabianice
Pabianice

Przemysław Król (2018-05-27 22:59:59)

na Lutomierskiej to by się tunel przydał bo wyjazd w stronę Konstantynowa to czasem jest masakra. Słyszałem że ten przystanek miał się nazywać Pabianice Centrum bo jest "bliżej centrum". O ekranach nic nie słyszałem ale tak naprawdę opisane w SIWZ, jak ktoś ma niech podrzuci.

Rydlewo
Rydlewo

Michał Kłosowski (2018-05-27 15:33:15)

Nie znałem tego wynalazku. Taka zmutowana WMC z silnikiem wysuniętym poza kabinę na 600 mm? :)

Krzanowice
Krzanowice

Tomasz (2018-05-27 14:50:36)

Z tych krzaków co tam rosną na torowisku niestety takie tylko udało mi się zrobić zdjęcie.

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

wasiukibic (2018-05-27 11:58:09)

Pojedyncze wagony do Bielbawu przychodziły jeszcze jakoś w roku 1999 lub 2000, wtedy część dawnej potęgi bawełnianej wciąż działała, produkując m.in. znane zestawy pościelowe (pamiętam, bo sam jeszcze zakupiłem takowy w miejscowym sklepie firmowym). W ogóle to biorąc pod uwagę warunki osadnicze już w latach 70. można było zrobić kolej miejską jeżdżącą w kółko Dzierżoniów - Bielawa - Pieszyce - Dzierżoniów z odgałęzieniami w kierunku największych osiedli mieszkaniowych w Bielawie (XXV-lecia, Południowe) i Dzierży (Jasne, Różane, Błękitne). Tylko, że ówczesnym decydentom nie mieściło się to w głowie, gdyż w ich ciasnych umysłach kolej jawiła się jako przestarzały, śmierdzący parowóz z archaicznymi boczniakami, a autobusy były wtedy postrzegane jako symbol nowoczesności i postępu. Teraz, gdy wzdłuż odcinka Dzierżoniów - Pieszyce powstało kilka dużych zakładów przemysłowych, a jednocześnie duże fabryki oddalone od kolei (Diora czy Defka) popadały, taka kolej czy też tramwaj międzymiastowy byłby świetnym kręgosłupem transportowym. Pytanie tylko, czy współczesne władze stać jest na taki śmiały projekt?

Terespol Pomorski
Terespol Pomorski

starykruk2@wp.pl (2018-05-26 23:44:31)

To jest szlak w kierunku Świecia

Świdnica – bocznice
Świdnica – bocznice

do re mi (2018-05-26 19:12:25)

Akurat w Magnezytach pracował mój zmarły wujek, więc nie wiem czy znajdę źródło, ale popytam ;)Z tego, co pamiętam wagoniki kolejki wąskotorowej można było zobaczyć koło rampy załadunkowej końcem lat 90 (przed upadłością DZM). Doskonale były widoczne przez bramę od Okrężnej, jak i bramę wyjazdową na Jodłowej (trzeba było stać wtedy plecami do stacji Świdnica Przedmieście i liczyć na otwartą bramę, czyli wyjazd pociągu ;) Czym one były ciągnięte/pchane nie mam pojęcia. A najczęściej spotykanym produktem DZM były cegły szamotowe spotykane dawniej w piekarnikach i piecach. Zresztą w samej Świdnicy mówiło się o tym zakładzie Szamot, rzadko Magnezyty ;) Co do Dolmebu, to sąsiadował on z Magnezytami (wjazd był od ul. Westerplatte). Część budynków tam już jest rozebrana, w części jeszcze coś funkcjonuje (budynek Dolmebu ma mural ze słoneczkiem, który widać, jak się jedzie do centrum od strony Dzierżoniowa, koło Spółdzielni Kominiarskiej Florian). Nie korzystał on z transportu kolejowego. Jakby tak się przyjrzeć dawnej zabudowie ul. Westerplatte to jadąc z centrum w kierunku Dzierżoniowa mijało się po drodze: Elmot, część ZEM-u, DZM (z bocznicą), Dolmeb, ZOAPiS. Za Tą ostatnia spółdzielnią był przejazd, dalej Siwela i z boku Wagony. Z całego tego towarzystwa zostały resztki Dolmebu i Siwela oraz Wagony.

Żary Kunice
Żary Kunice

wasiukibic (2018-05-26 19:01:08)

Dziękuję bardzo za informacje. Swoją drogą to dziwne, że Vitrosilicon ma swoją bocznicę normalnotorową, a "Sangobango" nie, mimo że to też duży zakład o przedwojennym rodowodzie. Ciekawi mnie jeszcze, czy obie huty szkła były niegdyś jednym zakładem, czy od początku działały jako osobne przedsiębiorstwa. Nie mniej jednak - interesujące są to miejsca. Również pozdrawiam.

Dobroń
Dobroń

Bart (2018-05-26 16:15:36)

Trwa montaż rozjazdów, a nie zjazdów. Dzięki czemu Dobroń stanie się posterunkiem odgałęźnym, a nie odstępowym jak jest obecnie.

Brodnica – Bydgoszcz Wschód (209)
Brodnica – Bydgoszcz Wschód (209)

djSon (2018-05-26 00:55:13)

PLK jak widzi, że linia jest rozebrana, to w ogóle na nią nie patrzy. Nieważne, że łatwiej zbudować na nowo, niż zmodernizować... Dodatkowo odcinek rozebrany tej linii ma służyć dróżce rowerowej, tak słyszałem. Durnota jakich mało... A w sumie i dużo.

Stronie Śląskie
Stronie Śląskie

octanq (2018-05-25 22:17:24)

To samo pomyślałem, tylko nie chciało mi się już tego pisać.

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...