OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Zdjęcia nieprzypisane
Zdjęcia nieprzypisane

wasiukibic (2020-01-27 23:30:46)

No fakt, miałem napisać dołem. Dzięki za sprostowanie.

Złotów
Złotów

djSon (2020-01-27 22:59:36)

Świetnej jakości podsypka pod torem, na którym znajduje się szynobus. Nie ma tam ograniczenia do 20 km/h?

Bzowo Goraj – Piła Główna (374/390)
Bzowo Goraj – Piła Główna (374/390)

Nadnotecki dzik (2020-01-27 22:31:37)

Witam. Myślę że otworzenie na nowo ruchu pasażerskiego na lini 374 ma sens gdyż dało by to możliwość połączenia Piły z Czarnkowem. Później można rozbudować trasę z Czarnkowa do Rogoźna później Oborniki i docelowo Poznań. Co o tym myślicie?

Hrubieszów Miasto – Ізов
Hrubieszów Miasto – Ізов

Darek Nowak (2020-01-27 22:30:02)

ALE DODAM UWAGĘ ŻE ODLEGŁOŚĆ MIEDZY HRUBIESZÓW m. A IZOW W LINII PROSTEJ TO 13,5 KM WIĘC COŚ SIE NIE ZGADZA.

Bytom – bocznice
Bytom – bocznice

wasiukibic (2020-01-27 22:07:27)

Patrząc na to, co pozostało po górnictwie i hutnictwie w Bytomiu, jakoś nie bardzo potrafię się cieszyć. Zwłaszcza, że pod spych poszły wieże szybowe, sortownie, budynki maszyn wyciągowych - a więc zazwyczaj najcenniejsze obiekty. Ostatnia sortownia w Bytomiu pozostała na KWK Bobrek - jak ona skończy fedrować, zapewne wszystkie budynki po niej znikną z powierzchni ziemi, bo skoro w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta niemal nic nie zostało po dwóch kopalniach, a trzecia jest właśnie równana z ziemią, to trudno marzyć o tym, żeby cokolwiek pozostało na biednym, peryferyjnie położonym Bobrku. Nawet szybu Krystyna - okrętu flagowego bytomskiego górnictwa - przez wiele lat nie dało rady wyremontować i zrobić tam choćby jakąś wieżę widokową czy ściankę wspinaczkową. Równia stacyjna ma tam miejsce na chyba ze 30 torów - nie ma śladu po żadnym a teren stoi pusty, rosną chwasty, drzewa i sterty śmieci. Obraz nędzy i rozpaczy, symbol niemal kompletnego upadku miasta. Ktokolwiek zna Bytom, ten będzie wiedział, o czym piszę. Tym bardziej, jak ktoś pamięta to miasto jeszcze z lat 70. czy 80. XX wieku.

Zamość Starówka
Zamość Starówka

Darek Nowak (2020-01-27 22:04:29)

Z drugiej strony, za ul. Wyszyńskiego odchodziły bocznice, dzisiaj odcięte lub zlikwidowane, do Zakładów Zbożowych oraz Przetwórni Pasz przy ul. Namysłowskiego - tory jeszcze są, oraz do JW 3391, jest tylko ślad.

Duszniki Wielkopolskie
Duszniki Wielkopolskie

Marek Potocki (2020-01-27 21:45:30)

Można gdzieś o tych planach poczytać? Coś może zaczęto już realizować?

Żnin
Żnin

Marek Potocki (2020-01-27 21:41:20)

Dziękujemy, wystarczyło wiadomością napisać ;) https://www.bazakole… Googla nie wstawiam, Messtischblatt ładnie wszystko pokazuje.

Wałdowo Szlacheckie
Wałdowo Szlacheckie

ACdVL (2020-01-27 15:34:26)

Więc nie zdechła, na szczęście. :) Powiem jednak, że choć szanuję dokonania PESY, to jednak jak dla mnie wygodniejszy jest ten pierwszy pojazd. Jechałem VT kilka razy na trasie Brodnica-Jabłonowo Pom. i kiedyś w relacji Brodnica-Grudziądz i fajnie się jechało. No - ale wiadomo - każdy ser swego konesera ma.

KWK Bobrek - Ruch Centrum
KWK Bobrek - Ruch Centrum

janusz nowaczewski (2020-01-27 08:02:57)

Za kładką, po lewej stronie był Haldex "Centrum". W okolicach widocznych rur, leżących na ziemi znajdował się zbiornik zsypowy wraz z całą infrastrukturą.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...