OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Rudziniec Gliwicki
Rudziniec Gliwicki

Damian Stupień (2018-06-19 11:56:55)

Proszę usunąć Rudziniec Gliwicki a w zamian dodać odcinek Rudno - Kanał. Thx!

Słociniec
Słociniec

Maciej (2018-06-19 11:04:43)

Niewielki szynobus mógłby kursować z Opalenicy do Grodziska... Niestety, odcinek o porażającej wręcz długości... 9 km komuś najwyraźniej przeszkadzał. Nieważne, że w przypadku różnych zdarzeń losowych skasowana linia stanowiłaby objazd dla pociągów zmierzających chociażby w kierunku Zbąszynka. Jak widać zwyciężył "rozsądek" i "nowoczesność". Po prostu brak słów...

Międzychód – Zbąszyń (373)
Międzychód – Zbąszyń (373)

Maciej (2018-06-19 10:53:40)

Niech ten znak stoi jak najdłużej. Dla jednych będzie źródłem nadziei na wznowienie ruchu kolejowego, a dla drugich pamiątką po ludzkiej głupocie, która doprowadziła do dewastacji szlaku. Sprawców takiego stanu rzeczy chyba już nic nie wzruszy, aczkolwiek trzeba wierzyć w ludzkie opamiętanie i chęć naprawy własnych błędów.

Trzciel
Trzciel

Maciej (2018-06-19 10:13:30)

Szanuję zdanie Kolegi, ale nie mogę całkowicie się z nim zgodzić. Istnienie czynnej linii kolejowej do Trzciela z przewozem osobowym, mimo jej ewentualnej nieopłacalności w wąskim ujęciu, generowałoby korzyści o znacznie szerszym zasięgu. Jest to jeden z argumentów na rzecz jej rewitalizacji. Wielu zapewne nazwie mnie niegroźnym marzycielem, ale tak właśnie uważam.

Międzychód – Zbąszyń (373)
Międzychód – Zbąszyń (373)

Maciej (2018-06-19 09:46:39)

Domyślam się, że prezentowane zdjęcie przedstawia pozostałość po zdewastowanej, zabytkowej linii kolejowej. Zaserwowano nam teraz "nowoczesną" i "niezaściankową" ścieżkę rowerową, która jako "ekologiczna" obsłuży 1 turystę na 2 godziny... Proszę wybaczyć sformułowanie, ale szlag mnie trafia gdy widzę coś takiego.

Prądówka
Prądówka

Stanisław Pikul (2018-06-19 08:34:06)

Data na zdjęciach jest prawidłowa - o ile dobrze pamiętam wtedy robiło to wrażenie świeżej rozbiórki.

Wrocław Muchobór – Gubin Płd. (– Guben) (275)
Wrocław Muchobór – Gubin Płd. (– Guben) (275)

Jacek Zaborowski (2018-06-19 08:04:05)

Na linii Jelenia Góra - Żagań tor kradły dobrze wyposażone ekipy z palnikami i sprzętem do załadunku szyn. Mieli rozstawionych po drogach obserwatorów wyposażonych w CB radio i prowadzili nasłuch na częstotliwościach policji.

Międzychód – Zbąszyń (373)
Międzychód – Zbąszyń (373)

Stanisław Pikul (2018-06-19 06:51:27)

Gwoli ścisłości - ta droga tam istniała, to był leśny dukt łączący Przychodzko z Prądówką. Najbliższe wiadukty umożliwiające przejście z jednej strony autostrady na drugą są oddalone po 2-3 km w lewo i prawo więc pozostawienie możliwości przejazdu ma tutaj swój sens. Widoczna na tym zdjęciu ścieżka rowerowa nie biegnie starotorzem lecz została wyprofilowana by umożliwić bezpieczny przejazd pod autostradą. Gdyby wrysować tutaj przebieg linii to wypada ona pod lewym (zachodnim) przyczółkiem wiaduktu.

Nowogród Bobrzański Osiedle – bocznice
Nowogród Bobrzański Osiedle – bocznice

warzywoświniak (2018-06-19 00:01:11)

Przynajmiej jest pretekst, żeby tam wrócić:)...miejsce niesamowite. Jak donoszą źródła, w kompleksie było położone około 30km torów. Sporo śladów po tych torowiskach jest dobrze widoczna.

Sompolno
Sompolno

Andrzej (2018-06-18 23:27:10)

Pątnów jest na linii Anastażewo - Konin Linie wysokiego napięcia w tle potwierdzały by to lokalizacje

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...