OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Olsztyn Główny
Olsztyn Główny

Stanisław Stanisław (2018-03-22 10:17:01)

Wiem, że na a innych zdjęciach opatrzonych datą 17.06.1988 (w tym też z Olsztyna czy wspomnianej Iławy), wszędzie rzucają się w oczy żółte czoła lokomotyw, a przecież rewolucja obowiązku malowania żółtych czół zapadła decyzją Dyrekcji Centralnej PKP, Naczelnego Zarządu Trakcji, w piśmie KH-7c-6511/24/88 z dnia 22 września 1988, przy czym w piśmie tym cytuję "...w nawiązaniu do decyzji Dyrektora Generalnego PKP z dnia 21.07.1988 w sprawie realizacji wniosków Komisji Resortowej badającej przyczyny wypadku z dnia 4.06.1988 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym km. 116,730 linii Wrocław - Szczecin... ... ustalono, że każda lokomotywa liniowa, elektryczna i spalinowa(w piśmie wymienione są serie EU06, EU07, ET21, ET22, ET40, ET41, ET42, ST43, ST44, SP45, SU46 i SP47), będzie miała ścianę czołową pomalowaną w następujący sposób: ... - pas podokienny ... kolorem żółtym... itd". (pismo to jest zaprezentowane m.in. w artykule pana Bogdana Wagi "Schematy malowania "Siódemek"" (Koleje małe i duże nr 1/2003). Uściślając, chyba każdy miłośnik kolei wie, że decyzja malowania żółtych czół zapadła po tragicznym wypadku w Bytomiu Odrzańskim, w którym wojskowy Star 266 wjechał na niestrzeżonym przejeździe pod nadjeżdżający pociąg prowadzony EU07-378 http://www.gazetalub… Komisja badająca wypadek działała do lipca 1988. Wiadomo też, że w lipcu 1988 / lub już pod koniec czerwca/ pomalowano celem prób, zaledwie kilka lokomotyw (z różnych serii), w odmienne warianty żółtego czoła, celem ustalenia, jaki wariant zaakceptować dla całości taboru lokomotyw dwu-kabinowych. Dopiero od września 1988 ruszyła akcja przemalowywania czół, także w lokomotywowniach. W 1989 spotkanie liniowej lokomotywy z zielonym czołem było już bardzo mało prawdopodobne. Cała akcja przebiegła w ekspresowym tempie (być może dlatego, że według niektórych informacji zginęli też żołnierze radzieccy)[ekspresowa w porównaniu do 2002 roku kiedy przywrócono zielone czoła, przemalowywanie trwało niemal 4 lata, bo jeszcze w 2006 w służbie były lokomotywy z żółtymi czołami]. Stąd moje wątpliwości dotyczące zdjęć opatrzonych datą 17 czerwca 1988. Po prostu wtedy (17 czerwca, niecałe dwa tygodnie od wypadku, który stał się przyczyną wprowadzenia obowiązku malowania czół na żółto), według mnie, na sieci PKP nie było ani jednej lokomotywy z żółtymi czołami. Przynajmniej taką wiedzę posiadam. Jeżeli zdjęcia pana Miłosza były by opatrzone właściwą datą, było by to duże zaskoczenie, przynajmniej dla mnie, ale myślę także, że dla wielu miłośników kolei, bo według oficjalnego pisma z Dyrekcji PKP, obowiązek malowania czół na żółto wprowadzono dopiero we wrześniu 1988.

Chabówka – Zakopane (99)
Chabówka – Zakopane (99)

Szymon Komusinski (2018-03-22 06:19:10)

Tak, widocznie tak nazywano je przed wojną, choć może nieoficjalnie.

Turowo Duże
Turowo Duże

Dave (2018-03-21 22:29:41)

S. W. - skrót od saegewerk, czyli tartak

Biała Pajęczańska
Biała Pajęczańska

Przemysław Król (2018-03-21 22:29:03)

To po co władze obecnie protestują przeciwko likwidacji peronów? Po co ta mowa o racjonalnym przywracaniu ruchu pasażerskiego? Jednym słowem sugerujesz że władze województwa łódzkiego nie rozumiały co podpisywały czy jest to tylko zabieg PR? Po co PKP PLK odnowiła przystanek Tomaszów Mazowiecki Białobrzegi, a następnie władze województwa łódzkiego zawiesiły połączenia do Drzewicy? PKP PLK nie jest racjonalna w swoich decyzjach wiem to na podstawie własnego z nimi sporu. Powiedz mi na, którym z obecnie rewitalizowanych odcinków na przestrzeni 50 km jest usuwana obsługa pasażerska? Tu PKP PLK chce mieć korytarz transportowy dla ruchu towarowego, ewentualne wznowienie ruchu osobowego może negatywnie odbić się na ruch towarowy. Jako osoba, która jest związana z tym rejonem uważam że likwidacja ruchu osobowego w 2012 roku była dużym błędem. Nigdy nie było i nie będzie dużych potoków pasażerskich. Jednakże jeden pociąg w relacji Częstochowa Osobowa - Zduńska Wola powinien jeździć, tak aby umożliwić poranny dojazd do Częstochowy bo właśnie to miasto ma tu większe oddziaływanie niż Łódź. Nie wiem czy czasem nie chodzi też o pieniądze PKP PLK jako właściciel peronów musi płacić podatek od nieruchomości. Nie ma nieruchomości nie ma podatku.

Lubliniec
Lubliniec

octanq (2018-03-21 22:12:25)

Tak, w prawym dolnym rogu jest strzałka (jakby odwrócony ENTER). Być może to jest "Uścisk prawie od" [odwr.=odwróć] "strzałka ENTER"

Hel
Hel

Sergiusz (2018-03-21 21:30:35)

Brały udział w filmie "Wszystko, co kocham"

Hel
Hel

Sergiusz (2018-03-21 21:17:46)

Rozjazd krzyżowy pojedynczy - już nieistniejący..

Chrzanów
Chrzanów

Sergiusz (2018-03-21 20:56:08)

Zdjęcie aktualne będzie takie samo. Czas się tam zatrzymał. W planach jest rozebranie nastawni, postawienie jej w innym miejscu i zaadaptowanie na bliżej nieokreśloną działalność niekolejową. No i jest to nastawnia wykonawcza, a nie dysponująca. Mówi o tym skrót Ch-1.

Nasielsk – Toruń Wschodni (27)
Nasielsk – Toruń Wschodni (27)

Gagarin (2018-03-21 20:10:57)

Nie jeżeli to jest rok z NAC to początek budowy JSL, wąski raczej jako "kolejka technologiczna".

Skawina
Skawina

Sergiusz (2018-03-21 19:51:33)

20 marca 2018 Kilka dni temu rozebrano wieżę wodną. Szkoda..

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...