OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Toruń Główny
Toruń Główny (kujawsko-pomorskie)
Zgorzelec
Zgorzelec (dolnośląskie)
Będziemyśl
Będziemyśl (podkarpackie)
Będziemyśl
Będziemyśl (podkarpackie)
Michał
Michał (śląskie)
Meziměstí
Meziměstí (Republika Czeska)
Meziměstí
Meziměstí (Republika Czeska)
Mieroszów
Mieroszów (dolnośląskie)
Mieroszów
Mieroszów (dolnośląskie)
Mieroszów
Mieroszów (dolnośląskie)
Kamienna Góra
Kamienna Góra (dolnośląskie)
Kamienna Góra
Kamienna Góra (dolnośląskie)
Kamienna Góra
Kamienna Góra (dolnośląskie)
Marciszów
Marciszów (dolnośląskie)
Marciszów
Marciszów (dolnośląskie)
Jelenia Góra
Jelenia Góra (dolnośląskie)
Jelenia Góra
Jelenia Góra (dolnośląskie)
Jelenia Góra
Jelenia Góra (dolnośląskie)
Jelenia Góra Zachodnia
Jelenia Góra Zachodnia (dolnośląskie)
Orneta
Orneta (warmińsko-mazurskie)
Orneta
Orneta (warmińsko-mazurskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Świdnica Miasto
Świdnica Miasto

do re mi (2018-02-18 18:34:24)

ówczesna władza w Świdnicy (okres remontu dworca) inwestowała raczej w granit niż w piaskowiec, więc niewykluczone, że ta "genialna" korona jest właśnie granitowa... wygląda to kiepsko, ale większość ludzi i tak jak patrzy w tym kierunku to raczej na zegar niż na orła... Swoja drogą to i tak wygląda o niebo lepiej niż czerwona kokarda, która swego czasu przez pół roku wisiała na budynku ;)

Rawicz
Rawicz

roman paul poznan (2018-02-18 15:14:49)

jak się nie mylę to jest wieża typu Klone, chyba trzy sa w Polsce m.in w Korszach na Mazurach

Borowiany
Borowiany

Damian Stupień (2018-02-18 14:58:35)

minimum raz dziennie ;)

Piła Główna
Piła Główna

wasiukibic (2018-02-18 13:28:46)

Cyrki, jakie dzieją się ostatnimi czasy wokół Parowozowni Wolsztyn i maszyn tam stacjonujących stawiają w bardzo złym świetle zarówno władze państwowe, samorządowe jak i kolejowe. Ciężko mi zrozumieć, dlaczego Ministerstwo Kultury, czy jak to się tam teraz nazywa, nie może wysupłać trochę grosza na jeden z najcenniejszych dla polskiej kolei parowozów, zwłaszcza że na pewne monumentalne i wątpliwe projekty rzuca się setkami milionów. Ale na corocznej paradzie każdy ma usta pełne frazesów o ratowaniu dziedzictwa kolejowego, unikalności wolsztyńskiej szopy, etc.

Rumia – Gdynia Port Oksywie (228)
Rumia – Gdynia Port Oksywie (228)

octanq (2018-02-18 11:46:04)

Słusznie na Fotopolsce ktoś dał zdjęcie porównawcze: http://fotopolska.eu… . W temacie dużej budowli na wzgórzu wypowiedzieć muszą się lokalni pasjonaci historii.

Bieniów
Bieniów

Damian Stupień (2018-02-18 11:04:28)

https://www.bazakole…

Świdnica Miasto – Świdnica Przedmieście (771)
Świdnica Miasto – Świdnica Przedmieście (771)

do re mi (2018-02-18 10:08:21)

Chyba pojawiło się światełko w tunelu... Most nad Bystrzycą jakiś miesiąc temu został gruntownie wyremontowany ;)

Pieniężno
Pieniężno

;-) (2018-02-18 00:40:30)

no nie olsztyna tylko gutkowa

Górowo Iławeckie
Górowo Iławeckie

Kolejarz Miłośnik (2018-02-17 22:37:53)

O kurczę a miałem tam jechać w ten weekend ale jednak lenistwo wygrało hehe, ale nie ładnie że ktoś podprowadził tablice ale No cóż czasy sie zmieniają może budynek nie jest już pkp...

Kołobrzeg Stadion
Kołobrzeg Stadion

Lukasz19780903@gmail.com (2018-02-17 21:21:48)

Gongi są od Bombardiera

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...