OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Dobre Miasto
Dobre Miasto

Przemysław Warczyński (2020-07-14 05:38:49)

I jeszcze raz dziękuję! :-) A możesz przesłać mi skan mapy na e-maila?

Chabówka – Zakopane (99)
Chabówka – Zakopane (99)

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-07-14 00:16:31)

Dokładniej, obecnie są 23 pary pociągów Polregio oraz Intercity na tym odcinku.

Poznań Wola
Poznań Wola

ROPA Poznań (2020-07-14 00:10:02)

To prawda jest to wyjątkowo uczęszczany przejazd, ale zaskoczę Kolegę/wiadomość pewna/, ze były zgromadzone wcześniej materiały hutnicze pod przyszły wiadukt nad torami. Widać koncepcja upadła, bo dalej nic się nie działo.

Pszenno
Pszenno

Jacek2004 (2020-07-13 22:59:16)

Tory dodatkowe pozostały, oczywiście odcięte od toru szlakowego.

Bielsko-Biała Główna – Cieszyn (– Český Těšín) (190/480)
Bielsko-Biała Główna – Cieszyn (– Český Těšín) (190/480)

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-07-13 21:49:29)

Widać smierć kliniczną.

Poznań Golęcin
Poznań Golęcin

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-07-13 20:48:08)

Z tym że faktyczna stacja Poznań - Golęcin miała swój główny budynek tu: https://goo.gl/maps/… obok torów bocznych składu węgla, czyli kilometr dalej na południe, w kierunku Głównego. Budyneczek na tym zdjęciu był tylko posterunkiem bocznicowym: https://www.bazakole… Tory stacji dochodziły aż do ul. Golęcińskiej w tym miejscu: https://goo.gl/maps/… Było kiedyś widać na skarpie, jadąc dołem ulicą, kozły końca toru. W sumie stacja na odcinku między ul. Lutycką a Golęcińską miała 750 metrów długości, nie licząc dojazdu od Podolan gdzie był ten właśnie posterunek. Sam dojazd do ul. Lutyckiej licząc od Podolan miał 500 metrów długości.

Poznań Golęcin
Poznań Golęcin

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-07-13 20:44:10)

Tego budyneczku już nie ma.

Poznań Podolany
Poznań Podolany

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-07-13 20:36:41)

Niestety ale przejście przez tory jest od tej strony zachodniej źle zrobione. Pieszy wychodzi prosto pod pociąg gdyż ma go za plecami. Bramka kierująca powinna być zrobiona "odwrotnie", tak jak po przeciwnej stronie przejścia.

Poznań Podolany
Poznań Podolany

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-07-13 20:33:51)

Nie ma już tego kozła.

Poznań Podolany
Poznań Podolany

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-07-13 20:33:22)

Rozjazd został skasowany przy okazji remontu linii 2 lata temu. Tory bocznicy nawet wcześniej ale nie zauważyłem kiedy, niestety.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...