OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Gryfów Śląski
Gryfów Śląski

Marek Potocki (2020-09-25 23:16:45)

Pomyśleć że korzystałem jeszcze z przejścia podziemnego w Mysłakowicach… https://www.bazakole…

Świnoujście
Świnoujście

ACdVL (Andrzej) (2020-09-25 20:12:12)

Taka fotka jest trochę ryzykowna, zważywszy na jakość błysku szyn. Przy następnych takich fotkach ostrożność zalecana.

Pisz
Pisz

Dawid Jastrzębski (2020-09-25 17:42:57)

Masz na myśli zmodernizowany peron? Bo jakby nie patrzeć, 2 szynobusy nieraz są tam chyba do zobaczenia (?) :)

Kobułty
Kobułty

Dawid Jastrzębski (2020-09-25 16:08:09)

Dziękuje uprzejmie za tą informacje. Miejmy nadzieje, że Pan Piotr należycie się będzie opiekował dworcem. Linia kolejowa nr 262 została rozebrana i zbytnio brak szans na reaktywacje bo chociażby na odcinku Szczytno-Ochódno już elegencki asfalt wylali w miejsce gdzie kiedyś były tory. Ale zastanawiający jest zachowany odcinek torów od strony Rudzisk, kończący się przed stacją Grodziska z drezyną. Na zdjęciu jest widoczny kawałek torów z odcinka o którym wspomniałem

Pisz
Pisz

ACdVL (Andrzej) (2020-09-25 15:44:11)

Byłem tam przejazdem w jakowym ubiegłym roku i stacja sprawiała wrażenie wymarłej, aczkolwiek wiedziałem - że coś tu ma szansę wreszcie drgnąć. Nareszcie - to jest piękny region i brak dobrej komunikacji kolejowej w tym regionie był po prostu wstydem. (Tak tak - to niejedyne takie ciekawe miejsce w Polsce, na które zwracam uwagę, jeśli kolei się tyczy - ale kolej mam dosłownie we krwi) Avanti!

Lubliniec
Lubliniec

ACdVL (Andrzej) (2020-09-25 15:32:34)

Wspaniałe opowiadanie, kolego. Sam się param pisarstwem, więc nie ironizuję. :) I taka powinna być istota rzeczy - dbałość o to, co nam powierzono, ale Wasiu - słowem nic nie wskóramy, słowo nie zrobi rewolty w myśleniu władz "kolejowych", tu trzeba działań. Dopóki nie zmieni się myślenie i dopóki nie powieje nowy wiatr - bę

Jaślany
Jaślany

ROPA Poznań (2020-09-25 14:48:52)

Przepraszam ale mam takie skojarzenia. Jak było tak było ale kolej była pokazywana w TV. Teraz naprawdę jej prawie nie ma. Mam na myśli stałe audycje lub inne reportaże. U mnie w Poznaniu kiedyś można było oglądać audycje z cyklu Kolejwizja. Jeszcze wcześniej na 3SAT/Niemiecka stacja/były emitowane audycje pt.Eisenbahn Romantic. Nagrałem kilka odc. na VHS-ie. Teraz juz została tylko audycja na TVP3 Poznań każdy poniedziałek o godz.17.40 emitowana jest Pociąg przez Wielkopolskę. Tyle zostało, szkoda. czasem na stacji Focus jest cos o kolejach, niestety nie o polskich.

Namysłaki
Namysłaki

ROPA Poznań (2020-09-25 14:36:32)

Jest to stacja/była/ niedaleko Mikstatu.Jak widać rolnictwo "pokonało" kolej.W tymże Mikstacie , w lesie były budynki w których na przełomie lat 50-60-tych bywałem na kolejowych koloniach. Ciekawe czy jeszcze istnieją. Pozdrawiam

Drawski Młyn
Drawski Młyn

ROPA Poznań (2020-09-25 14:29:43)

Jadąc pociągiem z moim ojcem do Szczecina /w latach o których Kolega pisze/mijając własnie Drawski Młyn pokazywał mi, ze na tej rzece/Noteć/ była przed 1939r granica z Trzecią Rzeszą. Ojciec miał sentyment do Szczecina, gdyż w 1945r /jako SOK-ista/ nie z własnej woli, walczył z niedobitkami wycofujących sie wojsk niemieckich. Za ten "wyczyn" został w latach 70-tych /bez sprzeciwu/ Legitymację ZBOWID-u. Był "kombatantem".

Balnica
Balnica

Opolanin (2020-09-25 13:11:52)

Po sezonie nie ma co odkrzaczać i tak nic nie wyrośnie. Złomiarze owszem są, ale oni są tacy że dwie śruby zabezpieczą a dwie zostawią, ale szyn nie kradną. Słaba okolica bo daleko do najbliższej złomnicy. Natomiast sama Balnica kolejkowa to jest położona na odludziu, 7 km od głównej drogi i prędzej by ruszyli jakiś nieużywany odcinek gdzie nikt nie będzie widział, a tu na stacji stoi zamieszkały dom, tam jakieś schronisko chyba jest. Na marginesie, tu pałętają się niedźwiedzie, na nieczynnym odcinku między Balnicą a Maniowem było dane mi jednego spotkać ;)

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...