OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Karczmarka
Karczmarka

Lesny Dziadek (2020-12-02 22:30:18)

Bzdury z tym wjazdem pod ziemię. Wszystkie obiekty magazynu Trzebień Las są minimalnie poniżej poziomu powierzchni terenów. Nic mi nie wiadomo, aby Rosjanie używali trakcji kolejowej do dystrybucji zawartości składu. Pobliskie składy amunicji w Duninowie miały ok.5 km wewnętrznej linii kolejowej i miały własne lokomotywy.

Pyskowice
Pyskowice

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-12-02 22:25:13)

Ten typ funkcjonował na S-Bahn w Berlinie do 1963 roku (czyli 38 lat) więc go tam już nie pamiętam. Była to pierwsza większa seria dla potrzeb tej kolei, 50 sztuk tzw. "Viertelzuge" czyli "Ćwierć - pociągów" z 1925 roku. "Viertelzug" czyli zespół napędowy+wagon doczepny, mógł być zestawiany w zależności od obciążenia ruchowego danej linii i pory dnia w 2 lub 4 takie jednostki w pociągu. Cały zespół 4 jednostek miał długość 144 metry. Jednak wykorzystano je pózniej w l. 60-tych z braku innych wagonów dla potrzeb linii nr 5 w metro berlińskim i to jeszcze pamiętam. Najbardziej masowym jednak modelem pociągów berlińskiej S-bahn był tzw. "Stadtbahner" czyli "Miejski Kolejarz" http://www.s-bahn-ga… Części do niego budowano również we Wrocławiu w Linke-Hoffmann-Busch-Werke AG in Breslau (L.H.B.). Te pociągi były 18% lżejsze od poprzednika ze względu na użycie w nich stopów metali lekkich. Łącznie wyprodukowano 1.276 wagonów: sterujących, napędowych i doczepnych. Ostatni kurs służbowy tego modelu miał miejsce 21 grudnia 1997 czyli po 70 latach pracy! (solidna jeszcze wtedy, niemiecka robota) 50 lat temu gdy jezdziłem nimi po Berlinie (i Gdańsku), a miały już wówczas po 40 lat, fascynowałem się że takie zabytki (ze względu na tą klasyczną, pruską formę) a jeżdżą. A służyły od tego czasu jeszcze kolejne 30 lat. Podobnie jest z naszymi EN-57/71 które mają szansę dorównać do tego rekordu.

Barkówko
Barkówko

Michael (2020-12-02 22:09:04)

Ale nazwa na budynku jest pewnie stara.

Zajączkowo Lubawskie – Lubawa (252)
Zajączkowo Lubawskie – Lubawa (252)

krzysiek (2020-12-02 21:40:22)

Z informacji prasowej wynika, iż na tej nieco zapomnianej linii kolejowej od grudnia 2018 r. nie odbywa się również ruch towarowy, co oznacza że jest ona nieczynna. Fakt iż formalnie nie jest ona zamknięta dla ruchu i kilka miesięcy temu przejechał tamtędy pociąg turystyczny raczej niewiele zmienia w tej materii. (zmoderowano - wasiu)

Zieliniec – Kiekrz (395)
Zieliniec – Kiekrz (395)

ROPA Poznań (2020-12-02 21:03:36)

Jestem pełen obaw, czy aby pomysł "wypali"; jest to testowanie na "żywym ciele". To raczej tak, jak kiedyś proponowałem powstanie "pajęczyny", czyli z Głównego wyjazdy na obrzeża, z koniecznością dorobienia odejść z głównych wylotów. Takim przykładem jest PST, który mógłby być takim "berlińskim S-bahnem" z możliwościa przedłużenia do sąsiedniego Suchego Lasu. Tramwaju się nie wydłuży bo to miejska własność.

Kochanowice
Kochanowice

octanq (2020-12-02 20:58:29)

Bardzo ciekawe zdjęcia. Czy ktoś może zna przeznaczenie tej przeszklonej szafki z przyciskami i kontrolkami? Awaryjne załączanie czegoś?

Żmigród – Wąsosz
Żmigród – Wąsosz

Michael (2020-12-02 20:52:40)

Na Lini Sowiogórskiej, za Bielawą Zach, w stronę Pieszyc Górnych dawny nasyp kolejowy został przez rolnika przerwany, tzn. ma dużą wyrwę, mimo że w bliskiej odległości jest szutrowa droga, by przejechał na drugą stronę. Nawet nie wiadomo, czy pozwolenie na to dostał.

Kowary Średnie
Kowary Średnie

mszkl (2020-12-02 20:11:20)

Wartało BYŁO... Parę zdjęć później już wygląda to niestety tak: https://www.bazakole…

Jaworzyna Śląska, parowozownia
Jaworzyna Śląska, parowozownia

ROPA Poznań (2020-12-02 15:16:44)

Witam Kolegę. Mam pytanie czy może Kolega wie, na jakim etapie /a może już ukończona/ jest renowacja parowozu Pt31? Piszę do Skansenu, nie odpowiadają na maile. Pozdrawiam

Pawłów Wielkopolski
Pawłów Wielkopolski

Zbigniew Nowiński (2020-12-02 14:35:55)

Nawiązując do w/w zdjęcia, to są najprawdopodobniej gniazda do linii telefonicznej, umożliwiające połączenie z dyżurnymi ruchu sąsiednich posterunków, przez drużynę trakcyjną w przypadku np. nieplanowego zatrzymania się pociągu na szlaku z powodu awarii, lub wypadku kolejowego. Takie gniazda były umieszczane wzdłuż torów szlakowych, zarówno na słupach telefonicznych, jak i w specjalnych szafkach betonowych zamykanych metalowymi drzwiczkami. W okresie poprzedzającym wprowadzenie radiołączności pociągowej, każdy pojazd trakcyjny wyposażony był w polowy aparat telefoniczny "TAP".

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...