OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Świnoujście
Świnoujście (woj. zachodniopomorskie)
Świnoujście
Świnoujście (woj. zachodniopomorskie)
Świnoujście
Świnoujście (woj. zachodniopomorskie)
Świnoujście
Świnoujście (woj. zachodniopomorskie)
Świnoujście
Świnoujście (woj. zachodniopomorskie)
Świnoujście
Świnoujście (woj. zachodniopomorskie)
Góra Śląska
Góra Śląska (woj. dolnośląskie)
Góra Śląska
Góra Śląska (woj. dolnośląskie)
Góra Śląska
Góra Śląska (woj. dolnośląskie)
Gryfów Śląski
Gryfów Śląski (woj. dolnośląskie)
Gryfów Śląski
Gryfów Śląski (woj. dolnośląskie)
Gryfów Śląski
Gryfów Śląski (woj. dolnośląskie)
Gryfów Śląski
Gryfów Śląski (woj. dolnośląskie)
Gryfów Śląski
Gryfów Śląski (woj. dolnośląskie)
Gryfów Śląski
Gryfów Śląski (woj. dolnośląskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Gryfów Śląski
Gryfów Śląski

Marek Potocki (2020-09-25 16:21:19)

Jakim znowu syfem? Przecież widać, że zarządca dba o czystość i właśnie w trakcie mycia podłogi ;)

Kobułty
Kobułty

Dawid Jastrzębski (2020-09-25 16:08:09)

Dziękuje uprzejmie za tą informacje. Miejmy nadzieje, że Pan Piotr należycie się będzie opiekował dworcem. Linia kolejowa nr 262 została rozebrana i zbytnio brak szans na reaktywacje bo chociażby na odcinku Szczytno-Ochódno już elegencki asfalt wylali w miejsce gdzie kiedyś były tory. Ale zastanawiający jest zachowany odcinek torów od strony Rudzisk, kończący się przed stacją Grodziska z drezyną. Na zdjęciu jest widoczny kawałek torów z odcinka o którym wspomniałem

Pisz
Pisz

ACdVL (Andrzej) (2020-09-25 15:44:44)

Oby kiedyś taki widok pojawił się w Brodnicy.

Pisz
Pisz

ACdVL (Andrzej) (2020-09-25 15:44:11)

Byłem tam przejazdem w jakowym ubiegłym roku i stacja sprawiała wrażenie wymarłej, aczkolwiek wiedziałem - że coś tu ma szansę wreszcie drgnąć. Nareszcie - to jest piękny region i brak dobrej komunikacji kolejowej w tym regionie był po prostu wstydem. (Tak tak - to niejedyne takie ciekawe miejsce w Polsce, na które zwracam uwagę, jeśli kolei się tyczy - ale kolej mam dosłownie we krwi) Avanti!

Lubliniec
Lubliniec

ACdVL (Andrzej) (2020-09-25 15:32:34)

Wspaniałe opowiadanie, kolego. Sam się param pisarstwem, więc nie ironizuję. :) I taka powinna być istota rzeczy - dbałość o to, co nam powierzono, ale Wasiu - słowem nic nie wskóramy, słowo nie zrobi rewolty w myśleniu władz "kolejowych", tu trzeba działań. Dopóki nie zmieni się myślenie i dopóki nie powieje nowy wiatr - bę

Jaślany
Jaślany

ROPA Poznań (2020-09-25 14:48:52)

Przepraszam ale mam takie skojarzenia. Jak było tak było ale kolej była pokazywana w TV. Teraz naprawdę jej prawie nie ma. Mam na myśli stałe audycje lub inne reportaże. U mnie w Poznaniu kiedyś można było oglądać audycje z cyklu Kolejwizja. Jeszcze wcześniej na 3SAT/Niemiecka stacja/były emitowane audycje pt.Eisenbahn Romantic. Nagrałem kilka odc. na VHS-ie. Teraz juz została tylko audycja na TVP3 Poznań każdy poniedziałek o godz.17.40 emitowana jest Pociąg przez Wielkopolskę. Tyle zostało, szkoda. czasem na stacji Focus jest cos o kolejach, niestety nie o polskich.

Namysłaki
Namysłaki

ROPA Poznań (2020-09-25 14:36:32)

Jest to stacja/była/ niedaleko Mikstatu.Jak widać rolnictwo "pokonało" kolej.W tymże Mikstacie , w lesie były budynki w których na przełomie lat 50-60-tych bywałem na kolejowych koloniach. Ciekawe czy jeszcze istnieją. Pozdrawiam

Drawski Młyn
Drawski Młyn

ROPA Poznań (2020-09-25 14:29:43)

Jadąc pociągiem z moim ojcem do Szczecina /w latach o których Kolega pisze/mijając własnie Drawski Młyn pokazywał mi, ze na tej rzece/Noteć/ była przed 1939r granica z Trzecią Rzeszą. Ojciec miał sentyment do Szczecina, gdyż w 1945r /jako SOK-ista/ nie z własnej woli, walczył z niedobitkami wycofujących sie wojsk niemieckich. Za ten "wyczyn" został w latach 70-tych /bez sprzeciwu/ Legitymację ZBOWID-u. Był "kombatantem".

Balnica
Balnica

Opolanin (2020-09-25 13:11:52)

Po sezonie nie ma co odkrzaczać i tak nic nie wyrośnie. Złomiarze owszem są, ale oni są tacy że dwie śruby zabezpieczą a dwie zostawią, ale szyn nie kradną. Słaba okolica bo daleko do najbliższej złomnicy. Natomiast sama Balnica kolejkowa to jest położona na odludziu, 7 km od głównej drogi i prędzej by ruszyli jakiś nieużywany odcinek gdzie nikt nie będzie widział, a tu na stacji stoi zamieszkały dom, tam jakieś schronisko chyba jest. Na marginesie, tu pałętają się niedźwiedzie, na nieczynnym odcinku między Balnicą a Maniowem było dane mi jednego spotkać ;)

Rzepedź Wąskotorowa – Moczarne
Rzepedź Wąskotorowa – Moczarne

irek (2020-09-25 12:05:48)

Hola hola ! To włodarze, już na początku XXI wieku, miasta Poznania i basujący im cudaki od wizji przyszłości, jako pierwsi na terenie R.P. wystrugali w swoich wizjach napowietrzną kolej. Problem polegał na tym iż nie wiedzieli jak podejść do tematu. No jak uczynić aby coś po szynach śmigało po nieboskłonie :) To coś nie powstało nawet na makietach ale wizje były zajefane :)) To coś otrzymało nawet nazwę Fuji-bana @ Fudżibana. Na załączonym obrazku widzimy, że to matka natura sama wyrzeźbiła kolei napowietrzną (no z jednym problemem śmigać sznelcówgów raczej tego nie wytrzyma) Wracając do ówczesnych decydentów z grodu nad Wartą, krótki cytat ..." Paweł Leszek Klepka wiceprezydent Poznania Japończycy dokładnie przeanalizowali wszystko – koszty budowy, ochronę środowiska, wygodę podróżowania, straty czasu, bezpieczeństwo, zużywanie się taboru itd. Wyszło im, że kolejka napowietrzna jest najkorzystniejszym środkiem transportu. Z ich wyliczeń wynika też, że Poznań jest miastem o największym zatłoczeniu komunikacyjnym w Poznaniu." ......pozostawiam to bez komentarza :))

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...