OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

23 lutego 2020 Ze względów nie do końca zależnych od redakcji czasowo wstrzymujemy działalność działów bibliotecznych. Przepraszamy za niedogodności.

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

starsze:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Forst (Baršć)
Forst (Baršć)

wasiukibic (2021-02-26 19:36:54)

Tory pozostałe po kolejce były systematycznie usuwane z ulic miasta w ramach remontów ich nawierzchni, ale nie było jakieś specjalnej akcji, która by miała na celu wyrugowanie tych kolejowych pamiątek. Barści nie zasiedlono z uwagi na odcięcie od dostaw mediów od strony Forst oraz lokalizację w pobliżu fabryki zbrojeniowej, która była systematycznie szabrowana, na początku przez sowietów, później przez Polaków. Przez pewien okres miano nadzieję na uruchomienie produkcji, jednakże dano sobie spokój, z uwagi na duży stopień zniszczenia, demontażu oraz zaminowania terenu. Mój wujek był jednym z pionierów na tych ziemiach w 1945 roku, służył w MO, to były niebezpieczne ziemie. Przyjeżdżano tu zarówno celem pozyskania surowców na odbudowę zniszczonych, polskich miast, jak i na zwykły szaber. Często fabryki czy gospodarstwa były rabowane przez rozmaite bandy z karabinem w ręku, dodajmy że były to już gospodarstwa zasiedlone lub zakłady uruchomione przez Polaków. Z drugiej strony Niemcy i sowiety nie wszystko zdążyli wywieźć, dlatego też wiele gospodarstw miało zaawansowane maszyny rolnicze, podłączenie do prądu, etc. Przesiedleńcy ze Wschodu jednak niechętnie się tu osiedlali i większość z nich do końca życia miało problemy, aby zżyć się z tymi terenami, do 1956 roku w zasadzie cały czas żyto na walizkach. Wiele wiosek nie zostało po 1945 roku zasiedlonych. W dodatku ludzie byli mamieni obietnicami, że jak stalin zdechnie, to ład pojałtański runie i będzie można wrócić na zrabowane Polsce Kresy Wschodnie. Ludzie przestali mieć co do tego złudzenia najpierw po Odwilży Gomułki, a ostatecznie po układzie PRL - RFN z 1970 roku. Na terenie Zasieków zostały jeszcze pojedyncze, poniemieckie budynki, głównie jednorodzinne.

Skoczów
Skoczów

wasiukibic (2021-02-26 18:53:14)

To prawda, za co z góry przepraszam. Każdy ma jednak swoje moce przerobowe, a ja Bazą zajmuje się zazwyczaj po mojej pracy zawodowej, po jak jestem już wykamany.

Biskupiec Pomorski Miasto
Biskupiec Pomorski Miasto

wasiukibic (2021-02-26 18:51:35)

Przepraszam, jeżeli ktoś się poczuł urażony tym opisem, nawiasem mówiąc nie do końca zgodnym (do tej pory) z zasadami poprawnej polszczny. Jak mniemam, autor miał na myśli to, że w miejscu atrakcyjnego dworca kolejowego zbudowano mniej urodziwy blok. Zawsze jest to jednak czyjś dom, na który patrzy się nie przez pryzmat wyglądu zewnętrznego, ale przeżytego w nim czasu.

Skoczów
Skoczów

R. Kotowski (2021-02-26 16:14:58)

Neon został przez PKP SA Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach, zutylizowany. Taką otrzymałem odpowiedź. :(

Ruda Chebzie
Ruda Chebzie

Janek z Chebzia (2021-02-26 13:25:20)

Do Andrzeja: zdjęcia są, pracowałem również na warsztacie, parowozie, spalinówkach do emerytury. Fajna była obrotnica.

Mogilno
Mogilno

ROPA Poznań (2021-02-26 13:04:35)

Cieszę się, że zrobiłem zdjęcie przed remontem i to jeszcze z zegarem świetlnym od strony miasta.

Skoczów
Skoczów

R. Kotowski (2021-02-26 11:31:48)

Tak. Nastawnie nie są już potrzebne w Skoczowie. LCS przejmie ich rolę.

Tarnów Klikowa Bsz
Tarnów Klikowa Bsz

Kamil Jasica (2021-02-26 09:40:03)

To jest pozostałość po tarczy manewrowej z bocznicy huty szkła, która była w okolicy MPEC Tarnów.

Szczucin koło Tarnowa
Szczucin koło Tarnowa

Kamil Jasica (2021-02-26 09:25:37)

Rampa przeładunkowa z wąskiego toru na normalny.

Szczecin Port Centralny SPC
Szczecin Port Centralny SPC

Marek Potocki (2021-02-26 09:14:16)

Docelowo się uda :)

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...