OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Ozimek
Ozimek (woj. opolskie)
Kraków Podgórze
Kraków Podgórze (woj. małopolskie)
Sosnowiec Główny R40
Sosnowiec Główny R40 (woj. śląskie)
Giżycko
Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie)
Giżycko
Giżycko (woj. warmińsko-mazurskie)
Zbąszynek
Zbąszynek (woj. lubuskie)
Zbąszynek
Zbąszynek (woj. lubuskie)
Zbąszynek
Zbąszynek (woj. lubuskie)
Krobia
Krobia (woj. wielkopolskie)
Krobia
Krobia (woj. wielkopolskie)
Krobia
Krobia (woj. wielkopolskie)
Krobia
Krobia (woj. wielkopolskie)
Katowice Ligota
Katowice Ligota (woj. śląskie)
Katowice Ligota
Katowice Ligota (woj. śląskie)
Katowice Ligota
Katowice Ligota (woj. śląskie)
Katowice Ligota
Katowice Ligota (woj. śląskie)
Żórawina
Żórawina (woj. dolnośląskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Żórawina
Żórawina

Damian Stupień (2018-12-14 11:48:50)

To nazwa własna, a nie rodzaj rośliny.

Opole Główne
Opole Główne

Damian Stupień (2018-12-14 11:44:51)

Dzięki za poprawki, już nanoszę :)

Miejska Górka – Kościan (366)
Miejska Górka – Kościan (366)

Przemysław Biały (2018-12-14 11:40:48)

To jeszcze pytanie, załóżmy że w 1994 PKP zamyka linię, nie chce już jej użytkować a jest w stanie tuż po remoncie jak akurat było w przypadku Miejska Górka - Krobia - Gostyń. Jaki byłby koszt np. roczny utrzymania linii w takim stanie, aby nie zarosła, odwodnienie było sprawne? Mowa np. o obecnych kosztach na 2018 rok. Takie rzeczy proste typu wycinka drzew, krzaków czy oczyszczanie rowów odwadniających, mogłyby być przecież prowadzone niewielkim kosztem we współpracy z gminami w ramach robót interwencyjnych, czy przez więźniów.

Opole Główne
Opole Główne

Opolanin (2018-12-14 11:35:14)

Poprawka-po prawej OT7 a po lewej OT6.

Opole Główne
Opole Główne

Opolanin (2018-12-14 11:29:45)

To jest nastawnia dysponująca OP.

Smolno Wielkie
Smolno Wielkie

wasiukibic (2018-12-14 10:49:16)

Robercie, tu się nie zgodzę. Zdjęcia nie przedstawiały poczekalni, kasy biletowej czy dyżurki tylko wnętrze typowego lokalu mieszkalnego, jakich w budynkach kolejowych i pokolejowych są tysiące - równie dobrze można pojechać dalej i pododawać różne wersalki, stoły czy inne meblościanki, tylko w jakim celu? Można oczywiście wrzucić fotkę celem zobrazowania obecnego stanu (dewastacja, zasiedlenie przez bezdomnych) ale co za dużo, to niezdrowo.

Ozimek
Ozimek

Damian Stupień (2018-12-14 09:33:11)

Dzięki, czyli jednak googlemaps nie kłamie ;)

Ozimek – bocznice
Ozimek – bocznice

Damian Stupień (2018-12-14 09:24:53)

Najstarsza huta działająca w Polsce. Huta została postawiona w stan upadłości w 2002r. W 2004r obchodziła by 250lecie istnienia.

Pyzdry
Pyzdry

polo (2018-12-14 09:04:35)

Na dobrą sprawę ruchu osobowego pomiędzy Wrześnią Wąsk. i Gnieznem Wąsk. nigdy nie podjęto. Nawet w okresie przedwojennym, tabele SRJP odcinka Września - Kleparz - Mierzewo - (Arcugowo - Gniezno) są puste. Według niektórych przesłanek, jedynie tuż po wojnie na krótki czas ruszyły wąskotorowe pociągi pomiędzy obu miastami, ale brak na to dowodów w tabelach rozkładów jazdy. Natomiast do połowy lat 70-tych ub.w. linia działała w ruchu towarowym, choć też nie bezpośrednio ze względu na inny rozstaw szyn (Września 600 mm., Gniezno 750 mm.). Na przełomie lat 50-tych i 60-tych planowano przekuć prowadzącą do Pyzdr linię wrzesińską z zamiarem połączenia Gniezna z Witaszycami i Zagórowem, ale nic z tego nie wyszło...

Ozimek
Ozimek

Damian Stupień (2018-12-14 08:45:55)

Może podmienić na lepszą jakość ? https://fotopolska.e…

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...