OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 lutego 2018 Lekka reorganizacja tagów i nowa pozycja – "budowy/remonty/rozbiórki".

8 lutego 2018 W związku z coraz większą liczbą zdjęć zgromadzonych w bazie wprowadzany nowy rodzaj galerii, będący połączeniem redakcyjnego wyboru kadrów, z najwyżej ocienionymi przez użytkowników. Rozwiązanie to ma na celu poprawę komfortu przeglądania zasobów Bazy.
Galeria ta będzie się tworzyć automatycznie, gdy dla danego obiektu uzbiera się wystarczająca ilość takich fotografii.

15 stycznia 2018 Drobne usprawnienie dla szukających obiektów w bazie. Od dziś pasek wyszukiwania w menu tylko aktualne, ale również historyczne nazwy stacji.

4 stycznia 2018 I kolejne udogodnienie w mapie. Użytkownikom zalogowanym na koncie, po lewej stronie mapy pojawia się ikona trybiku. Kliknięcie w nią zapisuje aktualne ustawienia mapy jako domyślne (pozycja, powiększenie i aktywne mapy). Będą się one ładowały po każdym nowym zalogowaniu. Po ponownym wejściu na mapę, lub przeładowaniu strony, odświeżeniu ulegają już tylko aktywne warstwy.

2 stycznia 2018 W nowym roku nowa funkcjonalność. Przy wyświetlaniu sieci bocznic, od dziś można rozwinąć mapkę i najeżdżając na mapę lub listę odcinków kursorem, podświetlić powiązanie położenia w terenie z tabelą.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Konopne
Konopne (lubelskie)
Konopne
Konopne (lubelskie)
Konopne
Konopne (lubelskie)
Konopne
Konopne (lubelskie)
Konopne
Konopne (lubelskie)
Konopne
Konopne (lubelskie)
Frankamionka
Frankamionka (lubelskie)
Frankamionka
Frankamionka (lubelskie)
Frankamionka
Frankamionka (lubelskie)
Frankamionka
Frankamionka (lubelskie)
Stary Kisielin
Stary Kisielin (lubuskie)
Konotop
Konotop (lubuskie)
Konotop
Konotop (lubuskie)
Konotop
Konotop (lubuskie)
Konotop
Konotop (lubuskie)
Konotop
Konotop (lubuskie)
Lubięcin
Lubięcin (lubuskie)
Lubięcin
Lubięcin (lubuskie)
Lubięcin
Lubięcin (lubuskie)
Lipiny Odrzańskie
Lipiny Odrzańskie (lubuskie)
Lipiny Odrzańskie
Lipiny Odrzańskie (lubuskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Konotop
Konotop

djSon (2018-08-21 01:50:50)

Tak, chciałem pojechać do Konotopu i Kolska przed rozbiórką, lecz no niestety, posuwa się ona w trybie, naprawdę, bardzo szybkim. Odkąd dokąd trwa grabienie?

Wolsztyn – Żagań (371)
Wolsztyn – Żagań (371)

DB (2018-08-21 00:48:41)

Takie starania były,żeby ta linia była linią turystyczną i co zrobili? . Pociągi specjalne ledwo za Kębłowo dojeżdżają i szkoda bo mogły by do Świętna docierać chociaż dobre i to. Wielka szkoda tym bardziej , że te strony to moje rodzinne strony pamiętne parowozy , LKR , a teraz nic.

Jelenia Góra – Żagań (283)
Jelenia Góra – Żagań (283)

Jacek (2018-08-21 00:23:37)

Linia już pada ofiarą złodziei, w takim tempie pewnie niebawem rozbiórka https://www.facebook…[0]=68.ARC4hMsY_Gd78i362PUdhXcnIsrCnM8oYRaCKZzuDvV8wxcvcRG0Btj_NN2DXSEGV5Ic5G7KQ3_FN65NTj1L5cXUX8xqDwdgKBriSPDMou8MK6JYBUcE1Z9vLhDDlm72Tk543PjYxO1a&__tn__=C-R

Rokietnica – Skwierzyna (363)
Rokietnica – Skwierzyna (363)

irek (2018-08-20 23:15:57)

Stanisławie, znam dość dobrze okolice tej linii. Co zaś się tyczy "praw własnościowych" to nie przez przypadek zadałem takie pytanie. Otóż jakiś czas temu będąc na jednej ze stacji, na tej linii, robiłem zdjęcia, nagle ni z gruch ni z pietruchy, wyskoczył jegomość w gumofilcach i w kufajce, wymachując swoimi kończynami górnymi, bełkotał coś ...że to moje, że jestem właścicielem, nie wolno fotografować. No generalnie było śmiesznie. Nie rozwijam tematu szkoda czasu. Ale, czy przypadkiem większość mieszkańców obiektów (po)kolejowych mieszka tam na wariackich papierach? Jak to się dzieje, że znaczna część obiektów jest w dalszym ciągu w łapach pekape? Mimo, że większość tych terenów "kolejowych" nie posiada nawet kawałka szyny. Coś mi się wydaję iż pewne persony z okolic pekape, uczyniły sobie, ciche źródełko dochodów bez rejestracji? No bo jak traktować to iż partery budynków stacyjnych w dalszym ciągu wiszą na stanie pekape (zabite dechami czy wręcz zamurowane), ale pięterka to już lokale mieszkalne.

Konopne
Konopne

polo (2018-08-20 23:09:47)

super cenny, ale zarazem nieźle dołujący dokument z gradem pytań w domyśle...

Werbkowice Zachodnie
Werbkowice Zachodnie

Jakub - przyszły MASZYNISTA (2018-08-20 21:15:37)

No ja. Chociaż mogli ten drugi semafor ustawić tyż po lewej stronie i tyż zastosować wskaźnik W 15. Ale za to jest coś zaskakującego niepowtarzalnego (chyba) ;)

Lipiny Odrzańskie
Lipiny Odrzańskie

wasiukibic (2018-08-20 21:09:43)

Urządzenia SRK zdemontowano dobrych kilkanaście lat temu, jak nie kilkadziesiąt.

Koniuchy
Koniuchy

wasiukibic (2018-08-20 21:03:42)

Niestety, boćków nie spotkałem ale za to w krzakach pasły się krasule.

Bukwałd
Bukwałd

... (2018-08-20 20:56:11)

A gdzie jest rozkład każdy o ile w ogóle coś funkcjonuje z tej stacji?

Świętno
Świętno

Marek (2018-08-20 20:51:48)

A winda rogatkowa nie jest w jakimś sensie "pozostałością po szlabanie"?

| Dalej ==»

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...