OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Otwock
Otwock

ACdVL (2020-07-12 20:08:34)

Piękna i fascynująca architektura. Jest co podziwiać.

Niegosławice
Niegosławice

babcynek (2020-07-12 16:30:21)

Raz na miesiąc przejeżdża pociąg towarowy, lokomotywa lub drezyna. Ewentualnie transport wojskowy. Ruchu osobowego nie ma, ale jest ruch osób, który chce reaktywacji linii (więcej info np. tu: https://pl-pl.facebo… ).

Węgliniec – Bielawa Dolna (– Horka) (295/495)
Węgliniec – Bielawa Dolna (– Horka) (295/495)

Tommt (2020-07-12 16:00:00)

Prośba o dodanie informacji o elektryfikacji linii na odcinku od granicy państwa do Horki oraz zaznaczenie na mapie.

Kuniów – Smardy (767)
Kuniów – Smardy (767)

Wojciech Frykowski (2020-07-12 13:07:58)

Trafiłem na tą linię w kwietniu 2006r i jak zwykle zrobiłem kilka fotek. Kolejnego dnia byłem obok lokomotywowni w Kluczborku (od ul.Sikorskiego/Fabryczna) ekipa kolejowych energetyków, która miała tam swoją bazę zaciekawiła się tym, że fotografuję i tak rozwinęła się sympatyczna rozmowa. Opowiadali o tej obwodnicy trochę z żalem, że zainwestowano tyle kasy w budowę, a oni po kilku (lub kilkunastu?) miesiącach od uruchomienia dostali zlecenie demontażu "drutów", ponoć przejechało kilkanaście pociągów (w każdym razie bardzo mało). Nie określali spalinowe, czy elektryczne.

Piła Główna – Ustka (405)
Piła Główna – Ustka (405)

Michał Kłosowski (2020-07-12 11:02:48)

I co, rowerzysta podjedzie i ręcznie sobie otworzy przejazd? Przecież to bez sensu, znając życie każdy przeniesie rower obok szlabanu.

Ścinawka Średnia Dworzec Mały
Ścinawka Średnia Dworzec Mały

Tommt (2020-07-11 23:52:00)

Odp. #3 Proszę bardzo:) Człowiek myślał, że to kilka lat minęło a w rzeczywistości już 12. Dobrze, że chociaż linia do Radkowa (widoczny fragment na zdjęciu) idzie do reaktywacji a być może również linia z Tłumaczowa do Otovic. Pozdrawiam.

Piła Główna – Ustka (405)
Piła Główna – Ustka (405)

wasiukibic (2020-07-11 23:27:04)

UIC 60 z rozbiórki? Profil nie wygląda na zużyty, jeżeli tak wygląda całość, to takie coś można jeszcze wbudować w tor dodatkowy lub szlakowy, na bocznej linii.

Dobre Miasto
Dobre Miasto

Przemysław Warczyński (2020-07-11 22:18:31)

Dokładnie to! Dziękuję za wtrącenie się :-D

Łęczyca Wąskotorowa
Łęczyca Wąskotorowa

ACdVL (2020-07-11 20:04:28)

Takich skandali w naszym kraju niestety jest w bród - choć trzeba przyznać, że już coraz mniej. Niemniej jednak to najlepsza wizytówka niektórych ludzi. Przykro patrzeć na tak zrujnowane dziedzictwa przeszłych pokoleń.

Kłodzko Główne
Kłodzko Główne

ACdVL (2020-07-11 20:03:00)

Dziękuję, panowie. Przepraszam za ambaras, ale tak to czasem bywa - człek wie i wie sporo, mimo to chce wiedzieć więcej, a zapomina o takich szczególikach. Najważniejsze, że teraz wszystko jest w porządku. Avanti!

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...