OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Tuplice
Tuplice

wasiukibic (2020-07-06 22:34:43)

Kolejowy budynek mieszkalny. Dworzec obsługujący ruch na linii HSGE (na polskim odcinku należący obecnie do lk 14) obsługiwał dworzec stojący przy obecnym peronie 3, który najprawdopodobniej nie przetrwał II wojny światowej, lub został rozebrany krótko po. Dlatego też całkowitą obsługę ruchu pasażerskiego przejął dworzec zbudowany na potrzeby linii Stary Raduszec - Bad Muskau, który (opuszczony i zdewastowany) istnieje dziś. Por: https://www.bazakole…

Malczyce – Jawor
Malczyce – Jawor

ADAM FIAŁKOWSKI (2020-07-06 21:51:25)

Powstał plan budowy ścieżki rowerowej na trasie linii kolejowej 315. https://www.roland-g…

Wrocław Świebodzki
Wrocław Świebodzki

Jacek (2020-07-06 21:44:12)

Z tego co wiem ten typ wagonów nigdy nie był zrobiony jako ambulans pocztowy. Malowanie o niczym nie świadczy taki wybrano kolor. Czy jeszcze stoją?

Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)
Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)

Givexnine Poznań (2020-07-06 21:06:13)

Tutaj mój film z przejazdu linią: https://www.youtube.… Widoczne wszystkie stacje i przystanki po drodze.

Tuplice
Tuplice

Givexnine Poznań (2020-07-06 20:14:17)

To prawda, na ziemi mnóstwo potłuczonego szkła. Na suficie są przewody od oświetlenia, zapewne zlikwidowanego lub rozkradzionego, ale przynajmniej nie śmierdzi. Warto też zwrócić uwagę na rowki odprowadzające wodę przy krawędziach chodnika - Niemcy zadbali nawet o odwodnienie, aby tunelu nie zalało.

Boniewo
Boniewo

Michał Kłosowski (2020-07-06 20:07:27)

Samowola budowlana?

Charnowo Słupskie
Charnowo Słupskie

ACdVL (2020-07-06 20:02:09)

Niezły kontrast z tym płotem..

Augustów
Augustów

Michał Kłosowski (2020-07-06 20:01:58)

To nie będzie mechanizm blokowy? Kurczę, kiedyś wiedziałem co to jest. Tablica zależności? Popieram Autora w nadziei, że ktoś udzieli odpowiedzi na nurtującą nas kwestię.

Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)
Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)

Michał Kłosowski (2020-07-06 18:18:19)

Czy przy innych modernizacjach również stosuje się masowo takie repery? Nie uważacie, że to lekko przerost formy nad treścią? Wszystko ma swoją cenę, a dziesiątki takich konstrukcji w szczerym polu, czy ja wiem, że ma to sens? Kiedyś słupek wystarczał...

Białystok
Białystok

Hannes (2020-07-06 17:04:02)

Nie jest to może ściśle związane z samą stacją Białystok i jest tutaj 'off topic', ale nie wiem jak to dopisać w miejscu, którego sprawa dotyczy. Otóż stronie https://www.bazakole… gdzie zamieszczona została mapa kolei w okolicach Białegostoku, widnieje błędny opis mapy. Nazwa "Белостокская железная дорога" to w polskiej transliteracji "BiałostoksKaja Żelieznaja Doroga" a błędnie wpisane jest "BiałostoksTaja Železnaja Doroga" (Karon zamiast kropki nad 'Z' nie ma żadnego uzasadnienia). To jest nieistotny drobiazg oczywiście, ale ten błędny opis powielony jest również (jako link) w Wikipedii przez co "promień rażenia" pomyłki staje się dużo poważniejszy.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...