OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)
Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)

Michał Kłosowski (2020-07-06 18:18:19)

Czy przy innych modernizacjach również stosuje się masowo takie repery? Nie uważacie, że to lekko przerost formy nad treścią? Wszystko ma swoją cenę, a dziesiątki takich konstrukcji w szczerym polu, czy ja wiem, że ma to sens? Kiedyś słupek wystarczał...

Białystok
Białystok

Hannes (2020-07-06 17:04:02)

Nie jest to może ściśle związane z samą stacją Białystok i jest tutaj 'off topic', ale nie wiem jak to dopisać w miejscu, którego sprawa dotyczy. Otóż stronie https://www.bazakole… gdzie zamieszczona została mapa kolei w okolicach Białegostoku, widnieje błędny opis mapy. Nazwa "Белостокская железная дорога" to w polskiej transliteracji "BiałostoksKaja Żelieznaja Doroga" a błędnie wpisane jest "BiałostoksTaja Železnaja Doroga" (Karon zamiast kropki nad 'Z' nie ma żadnego uzasadnienia). To jest nieistotny drobiazg oczywiście, ale ten błędny opis powielony jest również (jako link) w Wikipedii przez co "promień rażenia" pomyłki staje się dużo poważniejszy.

Kotlarnia
Kotlarnia

Opolanin (2020-07-06 14:50:07)

No tak, dopiero teraz zauważyłem lemiesze, co by tłumaczyło betonową zawartość środka.

Augustów
Augustów

ACdVL (2020-07-06 14:23:58)

Jest z pewnością w tym, coś napisał i wyrzekł, mnóstwo racji. Ja sam pamiętam początki powstawania tychże map. Wtedy to był cud niesamowity, dziw nad dziwy, dziś już - cząstka teraźniejszości, nie obejdziemy się niemal bez tego. Tak, ale niemniej jednak opis jest wyjątkowo fachowy, więc pozwolę sobie potwierdzić to, com powiedział wyżej. Wszak faktycznie coś w tym jest, że przywołam pewne zdanie: mogiłę przeszłości ocal od zapomnienia. Można dotrzeć tam, gdzie kiedyś było to mission impossible. A dziś: mission possible. Znak czasów? Czasem to jest dobre, szczególnie gdy badamy dzieje przeszłości, to to wręcz bardzo dobre jest! Ale w pewnych miejscach kamerka Google nie powinna aż tak mocno docierać, chociaż może się mylę i przemawia przeze mnie urodzony sceptyk, "staroć", że tak lubię się określać? Pozdrawiam również i liczę na jeszcze niejedną tak ciekawą dyskusję. :)

Tuplice
Tuplice

ACdVL (2020-07-06 14:12:04)

Wyjątkowo obskurny tunel. Trudno sobie wyobrazić w nim spacer nocą..

Solec Kujawski
Solec Kujawski

ACdVL (2020-07-06 14:10:08)

Ładnie, gustownie - wszystko ze smakiem! Gdyby taki wagon mógł podróżować po torach PKP to coś czuję, że byłoby wzięcie. A zachęcałby nie tylko smak, ale i klimat wnętrza. Może przesadzę, ale czuć w nim delikatną - delikatną nutkę dawnych wagonów Orient Expressu.. Jest w nim coś niezwykłego.. Fajnie, kolego, iżeś to wrzucił.

Mielec
Mielec

ACdVL (2020-07-06 14:07:30)

Jeśli to prawda, że liczba torów się zwiększy to jestem pod wrażeniem. Do tej pory bowiem w przypadku odnowy stacji istniała całkiem inna moda, nawet tam, gdzie ruch był relatywnie spory..

Kotlarnia – Boguszowice (KPK-LK 302)
Kotlarnia – Boguszowice (KPK-LK 302)

Jakub - przyszły MASZYNISTA (2020-07-06 13:03:50)

Stan linii przypomina mi bardzo Lk144 pomiędzy Tworogiem, a granicą IZ. Może głupie pytanie, ale czy tą linią na zdjęciu kursowały kiedyś osobówki?

Męcikał
Męcikał

subsens (2020-07-06 02:34:41)

1) Wszechstronne dokonania Kolegi są mi znane, uczestniczę w m.info biernie, bo nie każdy potrafi zarzucać do kilku palenisk. Chodzi tu również o efektywność i skupienie uwagi, czai Kolega? Na PKP nie było zakazu, vide casus Fałkowa #5. Stąd obecność reklamy na ścianie nastawni nie wiąże się z ewentualnym i niedowiedzionym brakiem udziału w prowadzeniu ruchu. Oczywiście może być tak, że przepis z poz. 184: https://jbc.bj.uj.ed… , jak to często u nas bywa, usankcjonował post factum stan zaistniały uprzednio na różnych Męcikałach. A następnie nie uwzględniono tego w wykazie stacyj, wierząc jeszcze, że jest to stan przejściowy. Ale to znowu gdybanie, w dodatku godzące w nierzucimziemi niepodważalny etos przedwrześniowego PKP. 2) 30 tys. zdjęć, których świat na próżno szuka w Bazie - to nie jest dobre. Zrewanżuję się równie intymnym wspomnieniem. Dawno temu, za siedmioma lasami, wnuk najeźdźcy rozparcelował album, znamienny obrazami budowy dworca w DM, i te wielu zapisało na dyskach. W zestawie były też zdjęcia robót ziemnych w nieatrakcyjnym z naszego punktu siedzenia rejonie (jakaś Sambia, może Kłajpeda), stąd te chyba zapisało niewielu. Niestety, czasami zawodzi polityka bezpieczeństwa danych, czego się potem żałuje średnio raz w tygodniu - mam to doświadczenie. Nie mam natomiast materiału z wielu wypraw i paru niedostępnych już źródeł. Ba, nie ma ich nikt - i to też nie jest dobre. Wracając: te niepotrzebne nikomu zdjęcia mogły oczywiście przedstawiać budowę Groß Dirschkeim - Palmnicken, ale pojawiały się tam również nierównoległe nasypy, i to niezależnie od torów roboczego feldbahnu. Z biegiem lat obsesja, że przynajmniej w części była to błędnie (może wtórnie) opisana przekładka na Olsztyn - Królewiec, nie ustępuje. Na szczęście z czasem dolegliwości przybywa, przynajmniej tu wachlarz wyboru ma się coraz większy. Reasumując, jeżeli Kolega był w gronie nadgorliwie gromadzących stuff z niemieckich aukcji, to rozpracowanie np. Knopina... może być jeszcze większą stratą czasu.

Żagań
Żagań

Givexnine Poznań (2020-07-05 23:13:14)

W lipcu 2020 myjnia bardzo zarosła przez te trzy lata, teraz prawie jej nie widać (dzień niemalże ten sam co na zdjęciu). Szczotki nadal zachowane.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...