OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Tarnowske Góry Olmet
Tarnowske Góry Olmet

Lukasy (2019-12-08 11:52:13)

Jakie lokomotywy tam złomują?

Ścinawa
Ścinawa

wasiukibic (2019-12-08 00:38:23)

Nie mniej jednak dobrze, że po likwidacji przewozów na odcinku Legnica - Rawicz peron 2 znalazł nowe zastosowanie dla ruchu aglomeracyjnego wokół Wrocławia. Od nowego roku po tym odcinku Nadodrzanki ma jechać mniej icków, za to liczba aglo ma się zwiększyć. Szkoda tylko, że obok wylotu na Oleśnicę odcinek Wrocław - Rudna Gwizdanów to jedna z najgorszych, wiecznie niedorobionych tras w aglomeracji.

Kopalnia Nowy Wirek
Kopalnia Nowy Wirek

wasiukibic (2019-12-08 00:15:46)

Dokładnie, wszystkie tory rozebrane, po drugiej stronie wiaduktu wykop zasypany. Cześć obiektów przejęta przez oddział demontażowy urządzeń górniczych, reszta albo rozebrana albo czeka na najemców.

Wolsztyn – Żagań (371)
Wolsztyn – Żagań (371)

wasiukibic (2019-12-07 23:39:04)

Zdjęcie, które obrazuje przejście przebiegu 14 z dawnego toru linii 371 na swój pierwotny obrazuje zdjęcie, które wrzuciłem: https://www.bazakole… (sytuacja od strony Żagania). Jeżeli chodzi o wjazd od strony Głogowa, to tam sytuacja wróciła do stanu sprzed wybudowania linii do Wolsztyna, tzn. północny tor 14 wchodzi na północną stronę mostu - na wprost. W czasie gdy 371 i 14 szły na nim równolegle, północny, ocalały tor 14 wchodził na południową stronę mostu i wtedy faktycznie mielibyśmy łuk. O zdjęcia Czerwonego Mostu jest ciężko, miałem przyjemność "przerzucić" kilka tysi archiwalnych fotek ale jakoś 14 w latach 80. była słabo obfocona. Może Miłosz coś będzie miał w swoich archiwach. P.S. - po prostu Wasiu.

Mierzęcice Zawierciańskie
Mierzęcice Zawierciańskie

Damian Stupień (2019-12-07 22:55:14)

Dzięki. Uzupełniłem opis bocznicy.

Kopalnia Szombierki
Kopalnia Szombierki

Dawid Jastrzębski (2019-12-07 22:52:31)

Dzięki. Jeszcze jedno zdjęcie tam było zgłaszane to ponownie zgłoszenie wysłałem. U mnie niestety ostatnio słabo z czasem, ale wziąłem się chociaż nieco za poprawki w węźle trójmiejskim. Sporo zdjęć się tam mimo wszystko sprawdziło sądząc bo ilości odsłon.

Rybnik Towarowy
Rybnik Towarowy

Damian Stupień (2019-12-07 19:31:53)

* dwa dni wcześniej.

Pyskowice Miasto
Pyskowice Miasto

Rad (2019-12-07 08:40:24)

Pamiętam tą stacje. W 2000 roku w lutym jechałem właśnie tam. Nie wiedziałem że to już ostatnie kursy. A teraz zastanawiają się nad odbudową tej linii. Po co było likwidować jak to było dobre i służyło ludziom.

Gdańsk Politechnika
Gdańsk Politechnika

Marek Potocki (2019-12-06 20:02:38)

Akurat ten przystanek od początku nazywa się "Gdańsk Politechnika". Nowa Szkocja jest tu: https://www.bazakole…

Siewierz
Siewierz

Pablo (2019-12-05 21:49:40)

Bez przesady z tą wodą. Dyżurny jest tu raz na tydzień, może dwa. Z tego wszystkiego działa świetlny wjazdowy i to radio na parapecie. Reszta to zabytki. Są klucze do Mierzęcic tylko że nie ma co otwierać/zamykać.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...